Pre väčšinu ľudí je práve jar a leto obdobím, kedy sa parádia, intenzívne sa o seba starajú a záleží im na tom, aby vyzerali sexi a pútali pohľady opačného pohlavia. Váš dom alebo byt však prežíva „zlatý vek“ práve počas jesene a zimy, kedy hýri svetielkami, ozdobami, rôznymi dekoráciami či bláznivými postavičkami. Doprajte teda svojmu príbytku slušné ošatenie!

Nech vám závidia!

Ak chcete, aby boli „šaty“ exteriéru vášho domu atraktívne a závideniahodné, musíte na nich popracovať a skombinovať v prijateľnom množstve. Prvou výzvou pre vyzdobovanie bývania je zvyčajne, v Európe nie veľmi rozšírený, ale v Amerike a vo Veľkej Británii obľúbený, sviatok Halloween. Ten sa oslavuje v noci z 31. októbra na prvého novembra. Súčasťou domov, ktoré sviatok uznávajú sú tekvice, strašiaky, netopiere, pavučiny a rôzne iné strašidielka.

Ak ste na Halloween nemali v okne vyrezávanú zubatú tekvicu so sviečkou vnútri, ktorá tajomne svietila a vrhala strašidelné tiene, nevadí, máte ešte viacero možností, pri ktorých sa môžete so susedmi pretekať vo výzdobe. V našich zemepisných šírkach sa zatiaľ takáto súťaživosť veľmi neprejavuje, no už len z amerických filmov môžete vidieť, ako proti sebe výzdobami svojich domov ľudia bojujú, susedia si navzájom závidia a pretekajú sa, ktorý dom bude nápaditejší.

Dlhý december

V decembri sú možnosti šatenia príbytkov rozmanitejšie ako počas celého roka, to sa musí uznať. Už na začiatku mesiaca je Deň svätého Mikuláša, hneď prvú nedeľu začína obdobie adventu a blížia sa najkrajšie sviatky roka – Vianoce, po ktorých príde Silvester. Počas decembra môžete teda výzdobu obmieňať podľa potreby a skrášľovať si domček ako sa vám zachce.

Deti milujú Mikuláša a taktiež ho bude milovať aj váš ozdobený domček alebo byt. Stačí, ak si na kľučku od okna zavesíte mikulášsku ponožku, na ktorej bude pripevnené meno dieťaťa, alebo na parapetu poukladáte do radu rôzne topánky. Vysvieťte si izbu sviečkami, na okno položte sošku Mikuláša alebo na vchodové dvere si môžete nalepiť nálepky s motívmi zimy a vianočných sviatkov, ktorým sa obzvlášť vaše ratolesti potešia. Ak vám vadí lepidlo z nálepiek, vystrihujte z papiera napríklad vločky či snehuliakov a tie môžete pripevniť aj zvnútra na okno.

Na Vianoce je ozdôb na výber citeľne viac. Snáď tou prvou, ktorú mnoho rodín pravidelne používa, je adventný veniec, ktorý však vidíte iba vy doma. Pripevnite si po obvode okien svetielka, aké používate na vianočnom stromčeku a nielenže budete mať pekne osvietenú izbu, aj z ulice bude vaše okno vyzerať zaujímavo a typicky vianočne. Nezabudnite si pred okno postaviť malé stromčeky, ktoré svetielkujú alebo na balkón si pripevnite čečinu, ktorá je neodmysliteľným prvkom Vianoc.

Ak patríte k tým poverčivým, dajte si nad dvere alebo len tak do vázy imelo a pobozkajte sa pod ním s milovaným partnerom. K vianočným sviatkom patria sviečky, kvantum sviečok, tak sa nimi vyzbrojte a presvieťte si nimi škoricou a vanilkou vyvoňaný byt. Vyzdobte si svoj domov a cíťte sa v ňom pohodlne!

Foto na titulke: Pixmac.sk, pamramsey – flickr