Zdravie

Parodontitída – bez vyčistenia zubov ani na krok

Tak ako udržiavame hygienu celého nášho tela, rovnako ju musíme udržiavať aj v ústach. Je to základ, aby sme predišli rozličným chorobám a infekciám. Nedostatočná a zanedbávaná starostlivosť o chrup môže naše zuby zničiť natoľko, že ostaneme bez nich. Preto netreba podceňovať prevenciu ani ústnu hygienu, všetka vynaložená námaha bude určite ocenená. A ako vlastne parodontitída vzniká?

Z nevinného povlaku k strate zubov

Ochorenie sa začína úplne nevinne a bezbolestne. Zvyšky potravy usadené na zuboch spolu s množstvom baktérií tvoria zubný povlak. Keďže je bielej farby a tak splýva so zubnou sklovinou, bežne ho človek v ústach nerozpozná. Zubný povlak, ktorý nie je odstránený spôsobuje vytváranie zubného kazu a zápal ďasien. Rozširujúci sa zápal spôsobuje kývanie zubov a v konečnom štádiu ich vypadnutie. Ak teda chceme predísť takýmto problémom, musíme okrem základných hygienických návykov sledovať prípadné zmeny. Najvarovnejším signálom je krvácavosť. Ak zbadáme pri ich čistení krv, je najvyšší čas zájsť do zubnej ambulancie. Parodontitída nespôsobuje iba vypadávanie zubov. Má za následok množstvo iných chorôb, ako napríklad mozgové príhody či iné ochorenia.

Zachovať si zdravý chrup dnes nie je až taký problém. Stačí byť zodpovedný, prekonávať lenivosť a zabudnúť na strach zo zubárskeho kresla.

Nebojme sa prevencie

Pri zachovávaní všetkých dôležitých úkonov si môžeme udržať naše zuby zdravé a krásne. Najdôležitejšie je včas odstrániť zubný povlak, ktorým sa to všetko začína. Aj tomu však môžeme predísť, ak si budeme čistiť zuby správnou technikou, vždy po jedle dvakrát do dňa. Netreba zabúdať na špeciálne zubné nite či zubné kefky, ktoré pomáhajú čistiť zuby aj na ťažko prístupných miestach. Je takisto vhodné používať zubné pasty obsahujúce aminfluórid, či ústne vody, ktoré chránia zuby pred pôsobením baktérií a majú ďalšie ochranné účinky. Ak máme nábeh na časté tvorenie zubného povlaku, dôležité je navštevovať dentálnu hygieničku pravidelne. Tá sa odborným okom pozrie na stav vašich zubov a posúdi ako často je potrebné ich ošetrenie, prípadne vám odporučí vhodné zubné pomôcky či prípravky. Odstránenie zubného kameňa v časnom štádiu nie je bolestivé, strach určite nie je na mieste. Robí sa prostredníctvom ultrazvuku, ale aj mechanicky pomocou špeciálnych nástrojov. Ak si nie sme isté, aká by mala byť správna technika čistenia, v ambulancii nám to ochotne ukážu a usmernia nás, kde robíme chyby. Starostlivosť o chrup je náročná. Vyžaduje si trpezlivosť a precíznosť. Ak však vytrváme, zdravé zuby si uchováme dlho, bez zbytočných bolestivých dentálnych zásahov.

Ilustračné foto na titulke: SXC.hu