Zdravie

Poruchy príjmu stravy

Vstanete, zamierite k zrkadlu, poobzeráte sa z každého uhla, zhodnotíte, prípadne ešte skontrolujete svoju váhu a upadnete do depresie. Znova sa cez noc neudial žiadny zázrak, máte nadváhu, pár kíl navyše a musíte s tým niečo robiť. Cvičenie nepomáha, zdravá strava už vôbec nie, no vy potrebujte nutne zhodiť a schudnúť. Tu nastáva psychologický zlom u žien a dievčat, ktoré sú doslova posadnuté číslom na váhe a za každú cenu ho musia znížiť. Bezhlavo sa pustia zlým chodníčkom, a vyvinú sa u nich poruchy príjmu stravy v podobe anorexie alebo bulímie.

Kričia potichu

Ženy, ktoré sa dostanú do problémov s prijímaním stravy, doslova potichu kričia na svoje okolie a dávajú im svojim zovňajškom najavo, že niečo nie je v poriadku. V prípade anorexie dievčatá rapídne chudnú, ich postava sa približuje postave malého dievčatka, majú nezdravú pleť, nemajú energiu na nič a ich jediným potešením je to, že si niekto všimne, že schudli. Ak máte vo svojom okolí dievča, ženu, ktorá má podobný problém, podajte jej pomocnú ruku. Anorexia je psychická porucha, ktorá sa musí akútne riešiť, pretože človek stráca z organizmu všetky potrebné vitamíny, živiny a môže si ublížiť tak, že následky ostanú navždy.

Jedlo je trestom

V prípade anorexie pacienti neprijímajú potravu a odmietajú jesť. To je ich spôsob, ako zhodiť nadbytočné kilogramy, ktoré tam v mnohých prípadoch ani nie sú. U ľudí trpiacich bulímiou ide o čosi iný proces. Potravu prijímajú úplne normálne, často až v prehnaných množstvách, ale následne ju dajú násilne zo seba von. Ak sa vám zdá, že niekto z vašich priateľov má podobný problém, skúste si o tom s ním pohovoriť. Takto v podstate strava nemá význam, pretože daný človek si nevie odoprieť chuť jedla, ale nepozerá sa na jeho nutričné hodnoty, pretože aj tak vie, že v organizme dlho neostane.

Poruchy príjmu stravy by sa nemali v žiadnom prípade podceňovať a ak máte čo i len podozrenie, že niekto z vášho okolia nimi trpí, je potrebné zakročiť. Neodkladajte to na neskôr, niekedy len rada od priateľa či súrodenca môže pomôcť.

Foto: pixabay.com