Bývanie

Potrebujete viac úložného priestoru? Nechajte si poradiť!

Vstavané skrine sú najlepšou voľbou úložného priestoru s ohľadom na využitie plochy vášho bytu. Tieto skrine sú vyrábané na mieru, takže je len na vás, kde si ju umiestnite. Ich výrobcovia navrhujú každú skriňu individuálne a do návrhu vkladajú najmä požiadavky a nápady klientov. Avšak, pred oslovením konkrétnej firmy by ste sa mali informovať o základných radách a tipoch ako dokonale rozložiť úložný priestor, upraviť miesto, kde sa bude vstavaná skriňa nachádzať a zároveň docieliť, aby bola skriňa technicky kompatibilná s vašim bytom.

Prvým krokom v procese navrhovania vstavanej skrine je voľba priestoru, kde sa bude nachádzať. Obyčajne sú to chodby alebo spálne. Dvere vstavaných skríň sú väčšinou posuvné, na bežcoch, no aj tak je nutné ponechať voľný priestor medzi skriňou a protiľahlou stenou minimálne 90 cm. Tento odstup dodržujeme preto, aby sme mali dostatok miesta pri manipulácií so skriňou a taktiež, aby sme ponechali priechodnosť priestoru.

Ďalej potrebujeme navrhnúť vnútornú stavbu skrine. Tá je výlučne na vás. My by sme si dovolili poradiť vám štruktúru jedného modulu skrine, a to bytovej vstavanej skrine. Vstavaná skriňa na chodbe bytu by mala obsahovať minimálne 2 rady na vešanie oblečenia a jeden vertikálny rad poličiek. Spodok skrine je ideálne využiť ako odkladací priestor na topánky. Konštrukcia skrine je vyrábaná z drevotriesky, na ktorú sa montujú kovové rámy. Tie musia byť dostatočne pevné, aby udržali váhu posuvných dverí. Výber rámu nechajte na firmu, u ktorej si vstavanú skriňu objednáte.

Aká má byť hĺbka skrine?
Rozmer hĺbky skrine sa odvíja najmä od veľkosti vešiakov. Klasické vešiaky majú rozmer cca 40 cm. Na to, aby oblečenie v skrini dýchalo je potrebné dodržať odstup od steny a dverí približne 5 až 10 cm. Na samotné dvere vyčleňujeme 8 až 10 cm. Na základe týchto rozmerov je ideálna hĺba skrine približne 65 až 70 cm.

Miesto, kde sa bude vstavaná skriňa nachádzať, by sa mal upraviť tak, aby sa zabránilo tuchnutiu oblečenia, tvorbe vlhkosti v skrini, a keďže väčšina skríň neobsahuje zadnú stenu, treba zvoliť vhodný náter (napr. umývateľnú farbu). Podlaha pod skriňou by mala byť buď drevená alebo tvorená dlažbou, neodporúča sa guma.

Pri výbere firmy, ktorá bude realizovať vaše návrhy vstavanej skrine sa riaďte najmä referenciami. Na trhu ich je dostatok, preto si vyberte takú, s ktorou mal už nejeden klient veľmi dobé skúsenosti.

Foto: Flickr.com