Povinná výbava sa vám na cestách zíde viac ako myslíte. Nemáte ju len “pre istotu”, ale aktívne sa podieľa na tom, aby bola vaša jazda plynulá bez akýchkoľvek problémov.

Prilba je nevyhnutnosť

Už v momente, keď sa posadíte na bicykel, by ste mali mať na hlave ochrannú prilbu. Je povinná pre všetkých cyklistov. Deti do pätnásť rokov ju musia nosiť stále a dospelí ju musia mať počas jazdy mimo obce.

Reflexné oblečenie zaručí vašu viditeľnosť

Aj keď je povinné len za zníženej viditeľnosti, je veľmi vhodné mať ho oblečené pri každej jazde, vďaka nemu vás šoféri vidia a nehrozí vám žiadna zrážka s motorovým vozidlom.

Osvetlenie bicykla ako nutnosť na ceste

Ak je znížená viditeľnosť, bicykel musí byť vybavený svietidlom svietiacim dopredu bielym svetlom a svietidlom svietiacim dozadu červeným svetlom. Obe musia byť upevnené tak, aby nemenili svoju polohu. Bicykel musí byť vybavený aj zdrojom elektrického prúdu, ktorý zabezpečí svietivosť svietidiel po dobu najmenej 1,5 hodiny bez prerušenia. V noci musia byť svietidlá viditeľné minimálne na vzdialenosť 150 m. Odrazové svetlá – zadné červené, bočné oranžové na každej strane kolesa, oranžové na každom z pedálov a biele predné odrazové sklo by taktiež nemali chýbať vo výbave vášho bicykla.

Čo je ešte dôležité?

Každý bicykel musí mať dve samostatné a nezávislé účinné brzdy s ovládateľným účinkom. Pneumatiky a ráfiky nemôžu byť mať trhliny, praskliny ani iné deformácie, ktoré by mohli narúšať bezpečnosť jazdy, rovnako ani povrch bicykla nemôže disponovať výčnelkami, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť cyklistu, prípadne iných osôb. Voľné konce kormidla musia byť uzavreté a s oblými hranami, pri ktorých nehrozí nebezpečenstvo. Samozrejme, najdôležitejšie je dodržiavať okrem stanovenej výbavy aj pravidlá cestnej premávky a jazdiť na bicykli podľa predpisov tak, aby sme neohrozili seba ani iných.

Foto: pixabay.com