Vedeli ste, že hlavnou príčinou znečistenia vody sú chemikálie? O pitnú vodu nevyhnutnú pre život, sa pripravujeme my ľudia svojim neuváženým konaním. Možno si poviete, že Vy v tom „prsty nemáte“. Opak je však pravdou. Vinné nie sú len veľké koncerny a továrne. Vinné sú aj bežné domácnosti. Znečistenie vody totiž spôsobuje vo veľkom rozsahu používanie chemických čistiacich prostriedkov. A pritom sa to dá aj inak.

Ekologické a účinné pranie

Skúste sa zamyslieť, koľko typov chemických čistiacich prostriedkov používate v domácnosti. Počnúc umývaním riadu, cez dezinfekciu toalety, kúpeľne a podláh, až po pranie. Pri všetkých týchto činnostiach si ľudia zvykli používať chemikálie. Je však správny čas rozhodnúť sa pre ekologickú alternatívu, ktorá neničí životné prostredie. Čo tak napríklad začať ekologickým praním? Na tento účel slúžia mydlové orechy.

Ako použiť mydlové orechy

Kto ich ešte nevyskúšal, pomyslí si, že bežným pracím práškom nemôžu konkurovať. No mydlové orechy, konkrétne ich škrupinky, príroda stvorila práve na tento účel – na pranie! Tieto orechy pochádzajú zo stromu Sapindus Mukorrosi, ktorý sa hojne vyskytuje v Indii a Nepále. Tu sa na pranie používajú už dávno. Ich škrupinky totiž obsahujú saponín, ktorý pri kontakte s vodou vytvára účinnú čistiacu penu. Keďže neobsahujú chemikálie, sú vhodné pre všetky typy pokožky, dokonca aj pre citlivú a detskú pokožku. A možno nimi prať rôzne typy bielizne. Ako teda mydlové orechy používať?

  1. štyri až šesť mydlových orechov (ponúka ich eshop Bionatural) vložte do vrecúška, ktoré je súčasťou balenia
  2. ak chcete bielizeň prevoňať, nakvapkajte na vrecúško pár kvapiek éterického oleja (napríklad pomaranč)
  3. vložte vrecúško do bubna práčky, priamo k bielizni
  4. pri veľmi znečistenej bielizni pridajte do dávkovača bieliaci prášok Puer
  5. po skončení pracieho programu vrecúško vyberte a vysušte
  6. na pranie pri nízkych teplotách môžete orechy použiť opakovane, cca 4 krát (kým nesčernejú)

Čistota a prirodzená vôňa bielizne vypranej mydlovými orechmi Vás príjemne prekvapí. A nemenej dôležité je to, že tak prispejete k zdraviu tejto planéty, aj svojej pokožky. Nevystavíte ju totiž chemikáliám, ktoré pracie prášky obsahujú. Ak ste sa rozhodli, že tieto orechy a aj ďalšie ekologické čistiace prostriedky vyskúšate, kliknite tu.