Rodinný život je snom mnohých žien, niektoré ho dokonca uprednostňujú voči kariére. Ďalšie dámy si radšej vybudujú pracovný život a až potom sa pustia do toho osobného. Nech už patríte k jednej či druhej skupine, po pôrode dieťaťa sa budete musieť rozhodnúť, či pôjdete na materskú dovolenku a ak áno, tak na ako dlho. Aký bude váš návrat do práce?

Všetko je o dohode

Síce to ešte na Slovensku nie je úplne bežné, no už nie je neprijateľné, že by šiel na materskú dovolenku otec. Ak však idete tou tradičnejšou cestou a ako matka ostanete na materskej dovolenke, rozmýšľali ste nad tým, kedy sa vrátite do práce a ako bude váš návrat prebiehať? Bežné je, že žena ostáva doma až tri roky, počas ktorých by jej zamestnávateľ mal držať pracovné miesto a matka sa mala kde po ukončení materskej dovolenky vrátiť.

Samozrejme, rodičovský príspevok počas tejto „dovolenky“ je pomerne nízky, a tak je niekedy pre rodinu nutné, aby šla žena do práce skôr ako po troch rokoch. V niektorých zamestnaniach sa dá dohodnúť na kratšom úväzku, prípadných takzvaných „home office“, kedy môžete odpracovať časť vašich pracovných hodín z domu a venovať sa tak aj vašej ratolesti. Všetko je len na vašej osobnej dohode s vedením firmy, v ktorej pracujete.

Nemyslite len na dieťa

Návrat do práce bude po niekoľkomesačnej, ba až ročnej pauze náročný. Pracovné tímy sa menia, procesy sa vyvíjajú a vy sa určite budete musieť učiť novým veciam. Pripravte sa aj na to, že prvé týždne budú náročné, predsa len dieťa bude v škôlke, na ktorú nie je zvyknuté. Musíte to len vydržať a vedieť sa sústrediť na prácu, nie len rozmýšľať nad tým, čo robí vaše dieťa a ako sa má. V takom prípade nebudete efektívna a adaptácia vám bude trvať o to dlhšie. Nemajte obavy, o vaše dieťa bude dobre postarané a vám bude čas omnoho rýchlejšie utekať, ak vám bude aj práca odsýpať od ruky.

Foto: pixabay.com