To že nosenie prilieb u detí, ak sa vydáme na lyže je nevyhnutné, snáď netreba nikomu vysvetľovať. Prilby na lyžovanie rovnako ako u prilieb na iné športy chránia hlavu dieťaťa pred prípadným nárazom a tak mu môžu aj zachrániť život. Bohužiaľ vo všeobecnosti je prilba na lyžiach považovaná len za doplnok k výbave a to aj napriek tomu, že chráni našu hlavu.

lyžovanie detí a bezpečnosť

Aké sú dôvody nosenia prilby?

Na svahu je riziko nárazu či už do predmetov, či tvrdého podkladu pomerne vysoké. Prilba nás však nechráni len v prípade pádu. Na zjazdovke dochádza často k zrážkam lyžiarov, čo môže mať za následok tiež nepríjemné zranenie. A to nemusí byť Vaša vina, jednoducho môže iný lyžiar preceniť svoje schopnosti a nehoda je na svete. Riziko sa ešte zvyšuje, ak sa vydáme na svahy, ktoré nie sú dostatočne udržiavané a upravené, prípadne nie sú upravované vôbec. Vtedy však už nejde o klasické zjazdové lyžovanie ale o tzv. freeride lyžovanie, ktoré si obľúbilo čoraz viac lyžiarov. Pri tomto štýle lyžovanie ide o akési pokorenie krajiny, kedy si ju dokážeme krásne vychutnať pri niekedy až šialenej jazde od vrcholu až po samotný spodok. Tento spôsob lyžovania je veľmi obľúbený hlavne u mladej generácie a dokonca aj niektorých detí. Tu už je prilba v podstate nevyhnutná, pretože môže ľahko zachrániť aj život.

Samozrejme zranenia sa nestávajú len na podobných neupravených svahoch, ale často krát sa nehoda stane aj na perfektne upravenej zjazdovke. Najčastejšie sa tak stane, ak lyžiar precení svoje sily. Preto dieťa, ktoré ešte nemá dostatočný odhad rýchlosti a vzdialenosti môže prísť k úrazu ešte ľahšie. Odporcovia prilieb argumentujú, že ich nosenie nie je pri lyžovaní pohodlné. Naopak však dnešné moderné prilby sa vyrábajú pre čo najlepší komfort a ich výplň je mäkká a dobre drží teplo. Dokonca sa často dá aj vybrať a vyprať. Na vonkajšiu časť prilby, ktorá je tvrdá sú použité čo najľahšie materiály, aby sme pri lyžovaní nemali na sebe zbytočnú záťaž.

Komfort

Komfort sme už spomínali v hornej časti článku, tu si ho však preberieme podrobnejšie. Deti sú na svoje pohodlie mimoriadne citlivé, a ak im niečo prekáža, vždy nám to dajú najavo. Moderné prilby však poskytujú pohodlie ktoré ocení každé dieťa. Niektoré modely detských prilieb dovoľujú aj nastavenie veľkosti. Netreba teda na každú sezónu kupovať novú prilbu, ale našu starú si jednoducho prestavíme tak, aby bola veľkosť ideálna. V prilbách sa nachádza aj výstelka, ktorá pôsobí na hlavu dieťaťa tak, že ju skoro ani necíti.

Detská prilba by sa určite mala stať povinnou na každom svahu. Je však na Vás či ju svojmu dieťaťu zadovážite a tak zvýšite jeho bezpečnosť pri zimnom oddychu.

Ilustračné foto: pixabay.com