Zdravie

Psychická rovnováha

Zdravie by nám všetkým malo byť prvoradé, pretože ak nie sme zdravé, nebudete zväčša ani šťastné. Ak hovoríme o zdraví, mali by sme sa zamyslieť aj nad otázkou psychického zdravia a duševnej pohody. Mať psychické problémy je niekedy ešte horšie ako tie typické zdravotné, pretože človek často ani nevie, čo s ním vlastne je. Prichádza leto a s ním aj pozitívna nálada, tak sa dajte do vnútornej harmónie.

Zbavte sa stresu

Mnohé psychické ťažkosti sa spájajú s jedným spoločným menovateľom, a to je stres. Pozná ho zrejme každá z nás. Už deti zažívajú prvý stres zo školských písomiek, starší študenti zo skúšok, prvých brigád, neskôr sa pasujeme so stresom v práci, z detí či v dôležitých otázkach domácnosti alebo života. Naučiť sa zvládať stres nie je vôbec jednoduché, no ak si chcete ušetriť zbytočné zdravotné problémy, mali by ste sa pustiť do boja s ním. Zahoďte stres za hlavu a vymeňte ho za úsmev.

So stresom môžete bojovať viacerými spôsobmi. Jedným z nich je duševná vyrovnanosť. Ak si nebudete pripúšťať problémy, ktoré sa dajú vyriešiť, stres bude pre vás neznámym pojmom. Je jasné, že stres a šťastie nejdú dokopy. Majte radosť z maličkostí, tešte sa z každého, aj keď menšieho, úspechu a stres eliminujete bleskovou rýchlosťou. Skúste sa vyhýbať situáciám, ktoré vám stres spôsobujú a ak také nastanú, ubezpečte sa, že problémy nie sú také veľké, aby sa nedali vyriešiť.

Riešte veci s čistou hlavou, netrápte sa nepodstatnými záležitosťami a nepripúšťajte si veci k telu. Stresovať sa nie je zdravé, pretože sa tým oslabujete. Stresom je ovplyvnený aj spánok a tým pádom aj imunita. Ak pociťujete stres, ste podráždená, nepríjemná a aj na svoje okolie pôsobíte neprávom zle. Doprajte si dostatočný čas pre seba a činnosti, ktoré vám spôsobujú radosť a napĺňajú šťastím. Čítajte knihy, vyberte sa na výlet, stretnite sa s kamarátkami a cíťte sa dobre.

Vedľajšie účinky

Čo je na strese najhoršie, sú jeho vedľajšie účinky. Stres, ako sme už hovorili, oslabuje celkovú imunitu organizmu, a teda ste náchylnejšia aj na rôzne ochorenia. Zo stresu však môžete mať aj vážnejšie psychické problémy, ku ktorým patria predovšetkým silné depresie. V depresii už človek potrebuje aj lekársku pomoc a kvôli pár stresujúcim situáciám by ste to nemuseli riskovať.

Hryzenie nechtov, častá zamyslenosť, ba až nesústredenosť sú už viditeľné znaky človeka v strese. Nehanbite sa s týmto problémom zdôveriť partnerovi alebo kamarátke, aby sa vám pokúsili pomôcť. V strese sa nielenže budete zle cítiť, ale ani váš pracovný či študijný výkon bude úplne podpriemerný a môžete tak riskovať ďaleko horšie následky ako tie, keď sa so svojim trápením zdôveríte blízkej osobe.

Nezabúdajte, že proti stresu je najúčinnejší kvalitný spánok a psychická pohoda. Ak budete šťastná a spokojná so svojim životom, ani stres na vás nebude mať výrazný dopad. Je jasné, že príležitostne na každého zapôsobia nepriaznivé situácie, to nie je ojedinelé. Avšak, ak vám stres začne prerastať cez hlavu, zasaďte mu poriadnu stopku!

Foto: pixmac.sk, steven sim – flickr