Kontaktné šošovky spĺňajú niekoľko základných atribútov, na základe ktorých ich mnohí preferujú pred okuliarmi. Sú pohodlnejšie, praktickejšie, diskrétnejšie, nepôsobia ako prekážka pri rozličných životných aktivitách. Majú však v porovnaní s okuliarmi iba samé výhody alebo je vhodné využívať radšej bežnejšiu alternatívu korekcie zraku?

Tak ako okuliare, aj šošovky majú svoje výhody aj nevýhody. Dôležité je si uvedomiť, že kontaktné šošovky prichádzajú do styku s okom, preto je nemožné mať ich v očiach neustále. Vtedy môžete siahnuť po okuliaroch, a preto je určite vhodné si ich zaobstarať. Používanie šošoviek je obľúbené najmä pre ich nenápadnosť, ale takisto pre poskytujúci komfort. Žiadne odtlačky na nose, žiadne prekážky pri športe ani zahmlievanie skiel v zime. Všetko má však svoje pozitíva aj negatíva a to isté platí aj pre šošovky.

Asi najzávažnejším problémom, ku ktorým občas dochádza sú zdravotné ťažkosti. Môžu totiž spôsobovať rozličné zápaly a infekcie očí, alergie či dokonca poškodenie rohovky. Keďže šošovky je potrebné udržiavať v čistote a pravidelne dezinfikovať, starostlivosť o nich je zložitejšia. Pri ich aplikovaní do očí je potrebné vyhradiť si určitý čas.

Kým sú okuliare často investíciou na dlhšie obdobie, nie vždy to platí aj o šošovkách. Kontaktné šošovky existujú v rôznych výmenných intervaloch, od jednodňových až po 6 mesačné, prípadne až na rok. S tým však súvisí aj cena produktu. Zatiaľ čo jednorazové sú najdrahšie, lacnejšou možnosťou môžu byť šošovky s vyššou periódou výmeny. Veľmi výhodné je preto používať štvrťročné šošovky. Sú veľmi pohodlné, čo sa týka doby nosenia, pretože ich plné tri mesiace nemusíte vymieňať za iné a takisto ich cena predstavuje akýsi kompromis medzi drahými a lacnými. Štvrťročné šošovky ponúka niekoľko výrobcov, vo viacerých cenových reláciách. Sú k dispozícii ako korekčné alebo kozmetické. V cene od 14 do 30 eúr sa ponúkajú v rôznych dioptriách i farbách.

Pri zvažovaní použitia kontaktných šošoviek je veľkým a častým argumentom práve ich cena. Aj keď v dnešnej dobe ani okuliare nie sú lacnou záležitosťou, napriek tomu sú šošovky ešte stále drahšou alternatívou. Isté riešenie predstavujú lacné kontaktné šošovky. Tie sú dostupné pri všetkých typoch dioptrií, pretože ich na trhu ponúkajú rôzni výrobcovia. Lacné kontaktné šošovky však nemusia byť vhodné pre všetky typy očí. Pred ich použitím je na mieste konzultácia a odporúčanie očného lekára alebo optometristu, ktorý takéto šošovky predpisuje.

Pripravené v spolupráci s internetovým obchodom VašeŠosovky.sk.