Leto síce oficiálne začína až dvadsiateho prvého júna, no svoje kvality nám dokonale predvádza už pekných pár týždňov. Dáva nám jasne pociťovať, že pánom je tu na tri mesiace slnko a my ostatní sa musíme, či chceme, či nie, prispôsobiť, ako najlepšie vieme. Nenechajte preto slniečko na vás pôsobiť svojimi zlými vlastnosťami a využite aj vy toto obdobie len z jeho pozitívnej stránky!

Tak, ako sa o ohni často hovorí, že je dobrý sluha, ale veľmi zlý pán, tak to platí aj o slnku. Má nesporne veľa výhod, ktoré sa dajú plne využiť, no na druhej strane je dôležité povedať, že treba byť pokorný aj voči tomuto vesmírnemu telesu. Ovšem, ak nechcete ublížiť samy sebe.

Čaro krému i tieňa

Najväčšiu hojdačku, na ktorej jednom konci sedí príťažlivosť opálenia a na druhom konci ťarcha nebezpečenstva, by ste nemali brať na ľahkú váhu. Samozrejme, využite krásne počasie a slnko v čo najväčšom množstve, no pozor! Ak sa chcete pekne opáliť a popritom si nespôsobiť nijaké problémy s ochoreniami kože, mali by ste sa pravidelne natierať. Áno, je to ako obohratá páska, no opakovanie je matkou múdrosti.

Natrieť sa opaľovacím krémom s ochranným faktorom by ste sa mali približne pätnásť až dvadsať minút pred pobytom na slnku. Pravdaže, aplikáciu krémom je potrebné opakovať po každom pobyte v bazéne, jazere či mori, keďže sa ním vrstva krému zmyje. Ak sa len opaľujete bez návštevy vody, opakujte natierania zhruba s dvojhodinovým odstupom. Zabránite tak nielen spáleniu kože, ale aj vážnym problémom s pokožkou, pri ktorých by ste si ihneď vyčítali vaše nenatieranie.

Na slnku by ste nemali tráviť ani príliš veľa času a už vôbec by ste sa nemali vystavovať priamym slnečným lúčom medzi jedenástou a treťou hodinou, kedy je slnko najsilnejšie, a teda aj najnebezpečnejšie. V tomto čase sa skúste pohybovať v tieni alebo v nevyhnutnom prípade aspoň vo vode s prikrývkou hlavy.

Chráňte svoje háro

Ak by ste si mysleli, že slniečko vám môže spôsobiť nepríjemnosti len na vašom tele, ste na poriadnom omyle, pretože ani vaše vlasy nie sú v úplnom bezpečí pri dlhodobejších pobytoch na priamom slnečnom žiarení. Práve im totižto dáva slnko poriadne zabrať a navyše v horibilnej kombinácii so slanou či chlórovou vodou, môžete bezprostredne po dovolenke utekať k renomovanému kaderníkovi, ktorý vám vráti vlasy aspoň do približne rovnakého stavu, ako ste ich mali predtým.

Určite ste si všimli po pobyte na slnku, kedy sú vlasy vysušované, že ich máte viac zničené, ako ste mali na jar či v zime. Ak navyše trávite čas aj pri mori a vaše vlasy sú raz v slanej vode a neskôr na prudkom slnku, nepomáhate im. Je jasné, že vyhnúť sa tomuto procesu je ťažké, no opatrenia na ochranu tu predsa len sú. Jedným s nich je čiapka alebo šatka na hlavu, ktorá ochráni nielen vašu hlavu, ale aj vlasy pred žiarením. Ak pokrývku hlavy odmietate, okúste čaro babských rád a používajte v období sucha a tepla viacero výživových zábalov na vlasy. Nebojte sa opláchnuť si ich pivom či vmasírovať si do nich na dvadsať minút biely jogurt, pretože úspech sa vám dostaví, ani nebudete vedieť ako, a slnku sa tak môžete vysmiať priamo do jeho čarovných i nezbedných lúčov.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor: Raffi Asdourian