Plánujete výlet? A čo tak nasmerovať svoje kroky na južné Slovensko? Nájdete tam zaujímavú oblasť, ktorá si určite zaslúži vašu pozornosť. Čo by ste si nemali nechať ujsť na južnom Slovensku?

Lodný mlyn v Kolárove

Neveľké mesto Kolárovo nájdete na Žitnom ostrove a radí sa k miestam, ktoré by ste určite nemali obísť. V Kolárove nájdete pekný barokový kostol, ale aj jedinečný plávajúci lodný mlyn. Pôvodne takýto typ mlynov stavali Rimania už v polovici 6. storočia na rieke Tiber. Odtiaľ sa následne rozšírili do zvyšku Európy. Mlyn v Kolárove je spojený s brehom pomocou 86-metrového dreveného kolonádového mosta, ktorý je najdlhší svojho druhu v Európe.

Kúpanie v Podhájskej

Pri potulkách južným Slovenskom by ste určite nemali obísť termálne kúpele Podhájska. Kúpalisko je obľúbené aj vďaka priaznivej cene vstupného. Príjemná teplá voda, odborné masáže či sauny vás tam udržia aj niekoľko dní. Ubytovanie v Podhájskej však zoženiete vďaka zvýšenému cestovnému ruchu pomerne ľahko. V Podhájskej vás čaká vzácna liečivá voda, pričom jej účinky sú často prirovnávané k účinkom vody z Mŕtveho mora.

Víno zo Strekovskej oblasti

S južným Slovenskom sa nepochybne spája aj dobré víno. Strekovská oblasť je vďaka množstvu malých i väčších vinohradov veľmi obľúbená. Rodia sa tam chutné a unikátne vína. Ak si chcete užiť rôzne druhy vína a hroznové špeciality priamo od miestnych výrobcov, určite do regióny zavítajte v letných mesiacoch, kedy sa tam organizuje strekovský vínny festival.

Synagóga v Šuranoch

Čo sa dá vidieť v Šuranoch? No predsa nádherná šurianska synagóga z roku 1916, ktorá zaujme maurskými prvkami i znakmi ozdobnej secesie. Pred vojnou fungovala v Šuranoch živá židovská komunita, dnes sú na ňu už len spomienky práve v podobe synagógy, v ktorej sa nachádza mestské múzeum.

Foto: Bigstockphoto.com