Správna starostlivosť o pleť začína správnym diagnostikovaním typu pleti. Existujú 4 základné typy pleti:
1)Suchá pleť – je charakteristická zníženou tvorbou kožného mazu a potu, čoho dôsledkom sú skoré vrásky. Pleť je síce jemná a hladká, s ojedinelými vyrážkami, ale pleť je krehká, veľmi citlivá a chýba jej pružnosť. Navyše u suchej pleti je veľmi častý výskyt šupiniek, najmä v oblasti čela.

2)Mastná pleť – je prirodzené, že pleť sa viac mastí v období puberty, ak však mastenie pleti pretrváva aj v dospelosti, môže byť práve vaša pleť charakterizovaná ako mastný typ pleti. Prejavmi mastnej pleti sú viditeľné, rozšírené pory, lesk či uhrovitosť. Mastnú pleť netrápia vrásky a takisto ani nedostatok pružnosti.

3)Zmiešaná pleť – je najčastejším typom pleti. Zmiešaná pleť je typickou kombináciou suchej a mastnej pleti, a preto potrebuje špeciálnu starostlivosť. T-zóna (čelo, nos, brada) je na pohľad mastná a oblasť líc a okolia očí suchá, niekedy posiata drobnými šupinkami.

4)Normálna pleť – tento typ pleti je snom azda každej ženy. Napriek tomu je len malé percento žien, ktoré sa môžu pochváliť práve normálnym typom pleti. Normálna pleť je pružná, hladká pleť so žiadnymi vyrážkami. Pleť pôsobí čisto, napnuto a netrápia ju žiadne vrásky ani uhry.

Ak už viete, aký typ pleti máte, môžete sa začať o ňu náležite starať. Suchá pleť potrebuje hydratáciu, preto jej doprajte denný aj nočný krém s výťažkami hydratačných zložiek. Výrobky bez alkoholu a make-up s ochranným faktorom sú tiež ideálnymi pomocníkmi. Mastná pleť, naopak nepotrebuje hydratáciu a vhodné sú prípravky s alkoholom, dezinfekčné a sťahujúce pleťové vody, peelingy či masky. Špeciálnu starostlivosť vyžaduje zmiešaný typ pleti; zvoľte výrobky určené priamo na tento typ pleti. Vyhnite sa parfumovanej kozmetike. Normálna pleť nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, starostlivosť o ňu je výhradne len na vás.