Väčšina ľudí si myslí, že sa stará o svoje zuby dôkladne. Vyčistia si ich ráno, možno to stihnú aj večer a tým to celé končí. Toto však ani zďaleka nepredstavuje základnú zubnú hygienu, ktorú by sme mali dodržiavať poctivo a pravidelne tak, aby sme sa vyhli zbytočným komplikáciám a tvorbe zubného kazu. Čo teda patrí k hlavným zásadám pri čistení našich zubov?

Predovšetkým by sme si mali uvedomiť, že ranné čistenie sa uskutočňuje zásadne po raňajkách, nie predtým. Mnohí sa tejto veľkej chyby dopúšťajú denno-denne neuvedomujúc si, že tým vlastne vôbec nechránia to najcennejšie, čo v ústach majú. Ráno sa majú zuby čistiť preto, aby boli krásne a večer kvôli zdraviu. Avšak aj raňajšie čistenie je pre zdravie veľmi dôležité.

Ďalším dôležitým krokom je samotná technika čistenia. Tá hrá veľmi dôležitú úlohu, pretože nesprávnym spôsobom môžeme, nielen zubom, skôr ublížiť ako pomôcť. Názory sú rôzne. Niektorí stomatológovia odporúčajú klasické krúživé pohyby, iní už dávno túto starú metódu zanechali a učia svojich pacientov pracovať so zubnou kefkou úplne inak. Tvrdia, že stieraním od ďasna smerom po celej ploche zuba sa šetrí sklovina, ale aj ostatné časti ústnej dutiny. Netreba zabúdať ani na stoličky a každý zub je vhodné trpezlivo prejsť krok za krokom z vonkajšej aj vnútornej strany.

Trpezlivosť hrá veľmi dôležitú úlohu. Ak sa budeme s čistením ponáhľať, neprejdeme postupne všetky plochy a aj na tom najskrytejšom mieste sa postupom času začne tvoriť zubný povlak, ktorý vedie ku kazu. Ak máme nábeh na tvorbu zubného kameňa, po hlavnom čistení mäkkou zubnou kefkou by sme mali dopriať našim zubom ešte dôkladnejšie prečistenie v podobe jednozväzkovej kefky, prípadne zubnou niťou. A kto má vlastne na takéto čistenie v tomto hektickom svete čas? Nuž, musíme si ho nájsť, pretože ide o naše vlastné zdravie a ak sa chceme vyhnúť bolesti z vŕtania, tých pár minút v kúpeľni nám za to stojí.

Nezabúdajme na pravidelnú stomatologickú prehliadku. Raz do roka má na ňu nárok každý od 18 rokov a je plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Navyše ak ju absolvujete, v budúcom roku máte ošetrenie zubného kazu v základnom prevedení zadarmo. Ak máte veľký sklon k tvorbe zubného povlaku, nevynechajte ani stretnutie s dentálnou hygieničkou, ktorá vám ho precízne vyčistí tak, aby vám nespôsoboval problémy v ústach.

Chrup je veľmi cenný a každý z nás by si ho mal chrániť. Dopriať si zdravé zuby po celý život nepredstavuje luxus, ale je výsledkom kvalitnej a precíznej starostlivosti, ktorú im preukazujeme po celý náš život.