Či sa nám to páči alebo nie, starnutie je prirodzená súčasť života nás všetkých. Počas tohto obdobia prechádza naše telo rôznymi zmenami, ktoré nie je možné zvrátiť. Jednou z nich je aj starnutie pokožky. Veru, nie nadarmo nám naše staré mamy hovorievali: „Večne krásna nebudeš“.

 Starnutie pleti je proces, ktorý síce nie je možné zastaviť, avšak správnou starostlivosťou o pokožku môžeme docieliť jeho spomalenie. A to predsa taktiež nie je na škodu. Ako sa teda správne starať o pleť, aby sme sa čo najdlhšie mohli tešiť z jej sviežeho a krásneho vzhľadu?

  1. Prijmite fakt, že starnete

Zmierte sa s tým, že jednoducho starneme. Všetci, bez výnimky. Prijať samú seba so všetkým, čo k vám patrí a užívať si to, je jedným z najväčších víťazstiev v živote, ktoré vám nepochybne prinesie vnútorný pokoj a šťastie. A určite poznáte staré dobré: „Len šťastná žena je krásna žena“.

A kedy to celé začína?

Rôzne vedecké štúdiá neraz skloňujú ako najlepšie obdobie v živote ženy tridsiatku. Vieme, čo chceme, dokonale sa poznáme a užívame si všetko, čo nám život prináša. V tomto veku sa však začínajú objavovať prvé znaky starnutia, ako napríklad vysychanie a strácanie farby a môžeme pozorovať aj prvé jemné vrásky.

  1. Hydratujte

Vodu možno pokojne označiť za základ všetkého. Je všeobecne známe, že ľudské telo obsahuje okolo 50 až 70 % vody. Na to, aby bola pleť v čo najlepšom stave potrebuje vodu zvnútra i zvonku. Preto zodpovedne dodržujte pitný režim a používajte kvalitné hydratačné krémy s dlhotrvajúcim účinkom. Majte na pamäti, že voda zlepšuje elasticitu pleti, ktorá s pribúdajúcim vekom klesá.

Mení sa i zloženie pleti, spomalená je produkcia kolagénu a prirodzenej vlhkosti je čoraz menej. Preto je potrebné pleť dostatočne hydratovať.

  1. Pravidelné čistenie

Dôkladné čistenie pleti je dôležité bez ohľadu na to, aký je váš vek. Na zbavenie pokožky od mejkapu a rôznych nečistôt používajte šetrné odličovače s obsahom kyseliny glykolovej. Tá má preukázateľný pozitívny vplyv na obnovu kolagénu v pleti. Nelíčite sa? Čistite vašu pleť aj napriek tomu. Predstavte si, čo všetko si na ňu počas celého dňa sadne.

Nie je však čistenie ako čistenie. Množstvo žien si čistenie pleti zamieňa s odličovaním. Najprv je však potrebné odstrániť z pleti mejkap a následne ju môžete začať čistiť prípravkom na to určeným.

  1. Chráňte pleť pred slnkom

Možno si to ani neuvedomujete, ale na starnutie pleti má nepochybne veľký vplyv aj slnečné žiarenie. Poškodzuje kolagénové vlákna, ale aj elastín, čím dochádza k znižovaniu pružnosti a pevnosti pokožky. Pred akýmkoľvek pobytom na slnku vašej pokožke doprajte ochranný krém so správne zvoleným slnečným faktorom.

Množstvo ochranných krémov, ktoré dnes nájdete v drogériách majú dokonca  už aj ochranu proti vráskam.

  1. Používajte vhodnú kozmetiku

Tak a dostali sme sa k bodu, ktorý drvivá väčšina žien rieši hneď po objavení prvej vrásky, pričom zabúda na dôležitosť hydratácie pleti, jej čistenie či ochranu. Ak sa o pokožku vhodne staráte a dožičíte jej aj starostlivosť v podobe kvalitného krému, odvďačí sa vám. Existuje veľké množstvo účinných krémov zmierňujúcich tvorbu vrások a tiež sa nájdu aj také, ktoré vrásky vyhladzujú.

A kedy s nimi začať? Nedávny prieskum odhalil, že mladá generácia žien vo veku 25 – 35 rokov siaha po kozmetike určenej proti starnutiu pleti už vo veku 26 rokov. Či to však v tomto veku nie je skôr na škodu ako na osoh, je otázne. Pravdou však zostáva, že ideálnym vekom, kedy by sa ženy mali začať obzerať po tomto druhu kozmetiky je približne 30 rokov.

Tápete v kope krémov proti vráskam, ktoré aktuálny trh ponúka? Prečítajte si recenzie a skúsenosti žien, ktoré vyskúšali krémy proti vráskam na vlastnej koži.

  1. Precvičujte a masírujte

O tom, ako efektívne pôsobí cvičenie na ľudské telo niet pochýb. Vedeli ste však, že účinné cviky dokážu pomôcť i vašej pleti? Ovisnuté kútiky ľahko posilníte špúlením pier. V boji s vráskami na čele vyskúšajte zopnúť ruky a priložiť ich na čelo. Následne zdvíhajte obočie proti tlaku rúk. Máte vrásky na lícach? Skúste masáž krúživými pohybmi prstov.

Z času na čas si doprajte aj komfort v podobe návštevy kozmetického salónu, kde sa vašej pleti dostane aj trochu profesionálnej starostlivosti.

  1. Žite zdravo

Na kvalitu našej pleti má vplyv aj spôsob života, ktorým žijeme. Ak sa neviete zdať obľúbenej cigarety, rátajte, že si vypýta svoju daň v podobe vráskavej, pórovitej, suchej a sivej pleti. Zároveň dym z cigarety odbúrava pružnosť a elasticitu vlákien, nielen na tvári, ale dokonca na celom tele. Pri fajčení sú samozrejmosťou aj vrásky v okolí pier. Zapálite si ešte?

K zdravému životnému štýlu patrí i pobyt na čerstvom vzduchu. Ten vašej pleti nepochybne prospeje a dožičí jej zdravú farbu a svieži vzhľad.

  1. Jedzte do krásy

Okrem pobytu na čerstvom vzduchu zahŕňa zdravý životný štýl aj racionálnu a vyváženú stravu. Tá ma blahodárny vplyv na naše telo nielen zvnútra, ale aj zvonka. Jedzte zdravé a čerstvé potraviny, ktoré vašu pleť rozžiaria a zabezpečia jej aj menej vrások. K nim patrí napríklad avokádo, paradajky či mango.

Skvelou potravinou, s ktorou dáte stopku vráskam sú aj vajíčka. Obsahujú koenzým Q10, ktorý udrží pleť pevnú, pružnú a hydratovanú.

  1. Aj spánok je dôležitý

Tentokrát nemáme na mysli dĺžku spánku či jeho kvalitu, ale spôsob akým spíte. Zrejme by vám to ani nenapadlo, pravda je však taká, že aj krčenie tváre či rôzne čiary otlačené od vankúša, jej na kráse nepridajú. Ak zvyknete spávať na boku, vytvárate si vrásky na brade a lícach. Pri spaní na bruchu, tvárou dolu, vznikajú vrásky na čele.

Spite preto na chrbte. Vieme, že naše telo si síce v spánku zvykne robiť čo chce, ale aspoň sa o to pokúste.

  1. Oddychujte

A na záver to najpríjemnejšie. Oddychujte, veľa a často. Kvalitný spánok je zárukou toho, že sa cítime dobre a rovnako dobre aj vyzeráme. Neodmietajte ani krátky oddych počas dňa, keď si ho vaše telo vypýta. Vedci z francúzskej univerzity v jednej zo svojich spánkových štúdií zistili, že 30-minútové zdriemnutie počas dňa dokáže zachrániť dokonca i prebdenú noc.

Ďalším plusom kvalitného oddychu je aj skutočnosť, že v spánku sa bunky obnovujú dvakrát rýchlejšie ako sa bdelého stavu. A práve regenerácia a obnova buniek je kľúčom k hladkej pleti bez vrások.

Na to, aby ste sa mohli tešiť z mlado a zdravo vyzerajúcej pleti čo najdlhšie, je potrebná dôkladná starostlivosť, ktorá by mala byť spojením všetkých vyššie uvedených rád. Na to nezabúdajte najmä v prípade, že budete očakávať okamžité účinky krémov proti vráskam. Aj tu totiž platí, že všetko potrebuje svoj čas.

Foto: Pxhere.com