Hlavnou zásadou pri starostlivosti o zuby je ich správne čistenie. Ako na to?

Správne čistenie zubov

Základom preventívna zubná prehliadka a správne čistenie zubov. Častou chybou je to, že zuby čistíme rýchlymi ťahmi sprava doľava. Týmto spôsobom sa ale zle dostaneme do priestorov medzi zubami a tiež tým škodíme ďasnám. Správny ťah je zhora nadol a zase hore. Tieto ťahy musia byť rýchle, aby sme s nimi dokázali odstrániť nečistoty a žltý povlak. Ďalej je dobré používať zubnú niť alebo medzizubnú kefku, ktorá sa dostane medzi zuby a odstráni tak zanesené nečistoty.

Pravidelnosť a dĺžka čistenia zubov

Dôležitá je tiež pravidelnosť a dĺžka čistenia zubov. Zuby musíme čistiť naozaj pravidelne a nevynechať ani deň. Častou chybou je krátke čistenie zubov. Zuby je potrebné čistiť aspoň 4 minúty, aby sme dokázali odstrániť nepríjemný povlak spôsobujúce kazy a žltnutie zubov. Zuby je správne čistiť po každom sladkom alebo na zuby sa lepiacom jedle. Zuby nemusíme čistiť napríklad po konzumácii zeleniny či pitím neosladenej vody. S čistením to ale zase nesmieme preháňať. Príliš časté čistenie zubov narúša ďasná a odhaľuje krčky zubov. Tým vzniká nepríjemná bolesť a komplikácie.

Dentálna hygiena

Ako ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravý zubný environment je dentálna hygiena, ktorú treba vykonať aspoň raz za rok. Preventívna zubná prehliadka zase odhlaí kazy, ktoré v budúcnosti môžu spôsobiť veľké komplikácie.

Foto: pixabay.com