Niektorí čitatelia sa možno začudujú ale nadpis naozaj prezrádza pravdu. Po otvorení vchodových dverí väčšiny domácnosti sa totiž po krátkom prejdení chodbou skoro vždy ocitneme najskôr v kuchyni. No a presne v jej strede sa nachádza veľký stôl s minimálne štyrmi stoličkami. Inak sa táto kombinácia zvykne označovať aj jedálenská zostava.

Ak teda nepatríte k estetickým ignorantom, mali by ste aspoň z časti uznať naše tvrdenie. Nakoniec, v kuchyni ľudia trávia rovnaké kvantum času ako v obývačke. Navyše, pozeranie televízora, či relaxovanie s knihou v ruke si človek najlepšie užije vo vkusne zariadenom prostredí, tak prečo by niečo podobné nemalo platiť aj o konzumácii jedál a nápojov, však? Proti tomuto argumentu nemôže namietať nikto absolútne nič.

Základom je vybrať si ten správny štýl

No dobre, prečo treba byť zaťažený aj na kuchynskú súpravu sme vám zdôvodnili, poďme teraz rýchlo na jednotlivé parametre, podľa ktorých by ste sa pri výbere mali orientovať. V prvom rade si premyslite v akom štýle by mala byť. Aby rozmýšľanie zákazníka až tak nebolelo, predajcovia ponúkajú väčšinou niekoľko štýlov, a to najčastejšie moderný, vintage, rustikálny, škandinávsky a industriálny. Povedzte si s partnerom, či partnerkou na tom, k čomu jeden i druhý inklinujete. Nájdite medzi tým istý kompromis a hotovo.

Ste romantik alebo pragmatik?

Možne ste obaja romantici a milujete prírodu, tak potom dajte zelenú tomu škandinávskemu. Je príjemný na pohľad, vyvoláva pocit pokoja, a aj deťom sa isto iste bude páčiť viac než nejaké spojenie kompozitu a chrómu. Ale ak naopak, patríte k tým súčasným aktívne a dynamicky zameraných jedincov, vsaďte na niečo v zmysle strohého industriálneho štýlu, prípadne sa uspokojte s niečím neutrálne zameraným, čiže moderným. Proste to, čo zapadne do každej kuchyne. Síce tomu absolútne chýba jedinečný charakter, ale ani nikoho neurazí. Nakoniec zostáva niečo rustikálne a vintage. To prvé sa hodí iba do veľkých kuchýň v rodinnom dome, no a akože klasika, tak tu už sami musíte povedať áno, či nie.

Vhodný materiál dodá ten správny charakter

So štýlom v ktorom je tá, ktorá jedálenská zostava navrhnutá, úzko súvisí materiál z ktorého je vyrobená. Azda najpopulárnejším je stále aj v novom tisícročí drevo. Tento prírodný materiál hojne zastúpený jelšou, bukom, dubom, čerešňou a čoraz častejšie aj exotickými drevinami, poteší každého človeka, ktorý má v sebe čo len kúsok citu. Je dostatočne stabilný, dobre sa udržiava a má dlhú trvácnosť. A keby aj niesol časom známky opotrebenia, nie je to v tomto prípade tak veľmi na škodu v porovnaní s kompozitmi, či dokonca sklom. Pochopiteľne, na jedálenských stoličkách nájdeme aj textíliu, či inú tkaninu, ale ide v podstate o ich dekoratívnu časť.

Kupujte stoličky do zásoby pre nepredvídateľnú situáciu

V neposlednom rade nemôžete opomenúť praktickú stránku jedálenskej zostavy. Jedna vec je totiž, že sa nám niečo páči, že nám niečo padne do oka a vec druhá, či to máme kde umiestniť. Kuchyne v panelákoch v ktorých býva azda najviac ľudí sú po väčšinou dosť malé, a tak častokrát musí človek oželieť kúpu niečoho čo sa mu síce páči, no jednoducho nenájde vhodné miesto. Výrobcovia však pamätajú aj na tento výrazný neduh bývania v panelákoch. Ponúkajú tak napríklad stôl, ktorý sa dá, ak je ľudí pri stole viacej, rozložiť a získať tak podľa momentálnej potreby viac miesta. Rovnako dodávajú aj viac stoličiek než sú len tie štandardné štyri. Rodina sa zvykne časom rozrásť, no a ak prídu na návštevu i starí rodičia, prídu mimoriadne vhod.

Montáž zvládne každý šikovný človek, žiadne obavy

Rozmýšľame, či sme na niečo nezabudli. Viete, musíte zájsť priamo do predajne, aby ste si vytvorili aký taký prehľad o tom, čo by sa vám mohlo do vašej kuchyne hodiť. Radšej raz vidieť ako stokrát počuť platí aj v tomto prípade. Alebo posurfujte najskôr na internetových stránkach jednotlivých predajcov, či tam nenájdete niečo šik.

Okrem štýlu, materiálu a veľkosti, porovnáte takto aj odtiene, pretože aj tie si môžete zvoliť podľa svojho gusta. A možno nakoniec nikam nepôjdete a kúpite to, čo ste chceli priamo z webovej stránky. Nemusíte mať obavy, predajcovia poskytujú lehotu, počas ktorej môžete objednaný tovar vrátiť, samozrejme nepoškodený. Ochotne vám ho dovezú priamo aj do bytu a za mierny poplatok i skompletizujú ak sa na tento úkon necítite. Montážne náradie je síce dodávané s tovarom, no nie každý je od prírody taký zručný, aby dokázal na počkanie zmontovať stôl podľa návodu. Práve od toho sú ochotní členovia prepravného tímu. Takže neváhajte a vyberte si kuchynskú súpravu na ktorú budete pyšní hneď teraz.

Foto: pixabay.com