Zdravie

Tisíc a mnoho ďalších nočných maškrtení!

Patríte k maškrtníčkam, ktoré neodolajú žiadnej sľubnej cukrovinke či rôznym ochuteným nápojom? Neviete, ako efektívne využiť svoj voľný čas? Opäť zvíťazila chuť na “niečo dobré pod zub“? Zatiaľ ste tejto stránke nevhodných stravovacích návykov nevenovali žiadnu pozornosť? V tomto prípade sa ihneď odlepte od gauča a chladničiek, pretože aj za takýmto mlsaním sa môžu skrývať vážne zdravotné poruchy.

Maškrtenie a nárazové prejedanie nie je vhodné ani z hľadiska zdravého životného štýlu, ani na základe spoločenských hodnôt. Obraz dokonale upravenej dámy v štýlových šatách a doplnkoch razom zmetie pod stôl prepchatá kabelka samými fast-foodmi či inými nezdravými polotovarmi. Nezáleží ani na tom, či máte od narodenia postavu supermodelky, alebo sa pravidelne potíte v posilňovni. Dáma musí zvládať slušné vystupovanie, aj keby mala chuť na jednu veľkú bonboniéru.

V jednoduchosti sa skrýva skutočná krása. Preto sa treba vyvarovať hltavému konzumovaniu jedál či nárazovému pitiu vody po veľkých dávkach. Kontrolujte sa o to viac, čím častejšie uprednostňujete stravovanie na verejnosti, počas šoférovania či vybavovania rôznych záležitostí. Nie každý musí akceptovať vaše neprimerané návyky a spôsoby. Netrúste omrvinkami z bagety na pracovné podklady, dbajte na svoj spoločenský, ale aj zdravotný obraz. Tieto stravovacie prehrešky môžu neskôr rozvíriť vážnejšie poruchy v príjme potravy.

Vážme si svoje telo a nezaťažujme ho kalorickými bombami v čase nočného pokoja!

Problém nočného prejedania je opäť len výsledkom podceňovania efektívnych a zdravých stravovacích návykov. Je ďalším z radu novodobých syndrómov a aj neprimeranej duševnej tiesne. V prvom rade intenzita nočného prejedania súvisí s celodenným režimom. Často sa stáva, že zavalení rôznymi povinnosťami zabúdame na teplý obed a niečo zdravé na olovrant.

Odborníci sa zhodujú na tom, že jedným zo spúšťačov syndrómu nočného prejedania je už samotné vynechávanie raňajok. Niektorí to označujú ako tzv. rannú anorexiu. Svoj ranný metabolizmus nám namiesto nutrične bohatej stravy naštartuje káva alebo opäť niečo malé (a často aj nezdravé) k zahryznutiu.

Nočné prejedanie sa teda začína už ráno. V takomto kŕči pokračujeme ďalej. Povinnosti opäť vyhrávajú nad niekoľkými lyžicami teplej polievky. Svoj žalúdok oklamete ťažkým a mastným rýchlo-občerstvením. Ak v podobnom rytme pokračujete ďalej, v čase večerného relaxu si rozhodne neodpočiniete. Stále vás bude prenasledovať nutkanie a pocit hladu. Znervózniete, spanikárite a situáciu začnete riešiť opäť pod vplyvom hnevu a hladu. Hnevať sa však v tomto prípade môžete len samy na seba.

Tento stav už rozhodne nezachráni ani tá najvýdatnejšia večera. Ľudia trpiaci syndrómom nočného prejedania len ťažko v noci zaspávajú a ak aj, tak až po niekoľkých výletoch k chladničke. Väčšinou siahajú po malých, ale zato kalorických porciách. Zbytočne tak zaťažujú tráviaci systém, ktorý sa nedokáže naštartovať ani ráno…

Zdroj: blog.mamashealth.com

Foto: pixabay.com