Zdravie

Trápi vás psychická nerovnováha – úzkostlivosť či depresiu netreba podceňovať!

Pozná to snáď každá z nás – so zlou náladou sa stačí zobudiť jedno krásne ráno a celý deň, ak nie dlhší časový úsek, stojí za nič! Na deň-blbec máme nárok všetci, bez ohľadu na pohlavie, vek, sociálne či iné zázemie. Faktorov, ktoré ovplyvňujú naše momentálne emočné napätie, je celá škála. Rozhodne sa ich nebudeme snažiť vymenovať, ale skôr poukázať na to, že zlá nálada a diagnostikovaná psychická nerovnováha, nie sú si navzájom rovné.

Práve preto by sme nemali brať na ľahkú váhu, ak sa naše psychické výkyvy opakujú častejšie a trvajú viac než len jedno ráno. Ľudská duša má tiež svoje medze – aj ona má nárok povedať Dosť!, je najvyšší čas pozrieť sa smútku do očí. A o to viac naberá daná situácia na obrátkach, ak ide o zraniteľnú ženskú dušu.

Byť manželkou, mamou a mať aj svoje pracovné povinnosti si vyžaduje pevnú vôľu a silnú osobnosť. Nikomu v domácnosti neprospieva dívať sa na uplakanú mamu a v práci vám vaše časté emočné výkyvy rozhodne nikto tolerovať nebude. Preto treba veci pomenovať pravými menami a nie maskovať svoje kyvadlové stavy.

Nálady ako na hojdačke vás môžu zhodiť na kolená

Pocit úzkostlivosti, strachu a nepokoja z niečoho, čo nedokážeme samy pomenovať, napadá každého z nás, mení sa len intenzita a schopnosť prekonať túto nerovnováhu. Zažili ste pred istým časom niečo traumatizujúce, trpíte vážnou chorobou, alebo ste sa ocitli v novom prostredí, kde si zatiaľ nemáte s kým pokecať? V dôsledku týchto udalostí vás môže prepadnúť pocit beznádeje, frustrácie, ktorá dokáže často postihnúť celé telo.

Preto sa v poslednom čase kladie veľký dôraz na súvis medzi psychickým a fyzickým zdravím. Často si rôzne diagnózy samy spôsobujeme, alebo zhoršujeme už svoj nepriaznivý zdravotný stav. Všetko je v hlave – nie je to len taká prázdna fráza, ale viaceré z nás by ju mali mať nastavenú ako šetrič obrazovky v mobile.

Majte vo svojej príručnej taške zrkadielko sebakritiky!

Úzkostlivosť sa dá, samozrejme, po konzultácii s psychiatrom diagnostikovať a primeranou liečbou následne prekonať, no jej príznaky dokážete identifikovať možno aj samy. Prvotnou črtou je nepokojný, nevyrovnaný postoj voči sebe aj okoliu, vo viacerých prípadoch aj apatia a uzatváranie sa pred spoločenským životom.

Ak počas bežných, rutinných činností pociťujete vnútorné chvenie, silné búšenie srdca a nadmerne sa potíte, nemali by ste nad tým mávnuť rukou. Ak časom nepokoj vystriedajú závraty a strata sebakontroly, požiadajte o pomoc skúseného psychiatrického odborníka. Nikoho nechceme urážať, ani nezveličujeme rutinu ženských emočných výkyvov, no radšej trikrát o úzkostlivosti napísať, ako ju čo i len raz zažiť!

Foto: pixabay.com