Domácnosť bez závesov a záclon bude aj naďalej spĺňať svoj účel, avšak… Nie je na škodu pozrieť sa na aktuálne trendy v štýlovom a funkčnom využití záclon. Ani záclony dnes už nespĺňajú len čisto dekoratívnu funkciu v jednotlivých miestnostiach. Ak sa s nimi šikovne “vyhráte“, izby budú pôsobiť noblesne a reprezentatívne. Niekedy naozaj stačí tak málo a naše bývanie sa premení v skutočné kráľovstvo.

O kráľovstve len tak bezducho nepoetizujeme. Chceme tým naznačiť, aké sú najnovšie trendy pri výbere záclon a závesov do domácnosti. Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek variant, vždy dbajte na farebné zladenie a správny výber dĺžky. Aj keď nechcete záclonu riasiť, vždy si k dĺžke pripočítajte 8 až 10 cm na bežné úchytky na garnižu. Pri nariasení je potrebné rátať s dvojnásobkom šírky okna. Potom prirátať, aby presah po bokoch okna bol približne 15 cm.

Aj záclony si prešli rôznymi módnymi sezónami. Dlhšie prevládali ľahké, jednoduché a vzdušné materiály. Pre ne boli typické jemné biele odtiene alebo iné, dostatočne splývajúce v danom prostredí. Jemné, decentné a nenápadné – tie neskôr vystriedali výraznejšie geometrické útvary, ktoré už v danej miestnosti značne pútali pozornosť.

Záclony na dotvorenie luxusnej atmosféry v domácnosti

A čo je v móde dnes? V podstate mix všetkého, avšak s dôrazom na honosnosť, štýl a luxus. Práve týmito pojmami by sa dala charakterizovať súčasná móda okenných bytových záclon a závesov. Tak sa jednoducho z jemných romantických zácloniek dostali na naše okná dlhé, ťažké, velúrové závesy. Ich povesenie a úprava na oknách je o niečo náročnejšia, ale ten výsledok stojí zato…

Viacerí bytoví dizajnéri tento novodobý look na oknách porovnávajú s atmosférou v luxusných hotelových apartmánoch. Prevláda orientálny štýl, ale bežne v domácnostiach nájdeme aj závesy typického urbanistického štýlu. Sú jednofarebné, bez rôznych okrás a textilných dekorácií. Pre závesy v orientálnom štýle je typická polopriehľadnosť s výrazným motívom a v sýtych odtieňoch. Prevláda fialová, kráľovská modrá a rubínová. Závesy sa čoraz častejšie využívajú aj na predelenie jednotlivých miestností. Môžete si nimi vymedziť menší pracovný kútik alebo oddychovú zónu. Také jednoduché a útulné!

Foto: pixabay.com