Móda a krása

Umývanie vlasov bez šampónu? S „no-poo“ metódou sa to dá

Bežné šampóny z drogérie obsahujú vysušujúce sulfáty, obaľujúce silikóny, syntetické dráždivé vône a často aj karcinogénne látky. Jednou voľbou môžu byť prírodné šampóny s jemným a ošetrujúcim zložením, no niektorým ani táto voľba úplne nevyhovuje a rozhodli sa radikálne zmeniť svoju vlasovú rutinu. A to tak, že zo svojej kúpeľne úplne vyhodili šampóny, kondicionéry a tiež akékoľvek masky či iné vlasové prípravky.

Dá sa vôbec v dnešnej modernej dobe bez nich prežiť? Stovky žien potvrdzujú, že sa to dá. No umývať vlasy predsa len treba, predstava mastných a smradľavých vlasov neláka snáď nikoho. Čím teda môžeme nahradiť prípravky, na ktoré sa každodenne spoliehame a sme na ne zvyknuté?

Zoznámte s vašimi (staro)novými pomocníkmi:

  • Čistá voda – najjednoduchšou možnosťou je umyť si vlasy čistou vodou. Pokožke môže chvíľu trvať, kým si na tento systém zvykne, no z dlhodobého hľadiska je táto metóda veľmi jednoduchá a nenákladná. Pokožka si na ňu môže zvykať až niekoľko týždňov. Najvhodnejšia je pre normálnu vlasovú pokožku, ktorá sa príliš nemastí. Vhodná najmä v prípade, ak nemáte tvrdú vodu.
  • Sóda bikarbóna – vhodná najmä pre mastné typy vlasovej pokožky, ale aj na celkové prečistenie vlasov. Mieru čistiacej schopnosti je možné ovplyvniť použitým množstvom – čím väčšia koncentrácia sódy bikarbóny, tým väčší čistiaci účinok. Každý si musí nájsť svoj ideálny pomer, ktorý mu bude najviac vyhovovať. Odstraňuje z vlasov prebytočnú mastnotu a nečistoty. Na jedno umytie vlasov je potrebná približne jedna polievková lyžica sódy bikarbóny poriadne rozpustená v čistej vode. Túto zmes je potrebné vmasírovať do pokožky vlasov, no neočakávajte žiadne penenie. Nevýhodou sódy bikarbóny je jej mierne vysušenie pokožky, preto ak máte suché vlasy, je vhodné pridať aj ďalšie prísady.
  • Bio arganový olejJablčný ocot – na záver je vhodné použiť jablčný ocot, opäť zriedený s vodou. Pomáha čistiť vlasovú pokožku, zbavuje ju odumretých buniek a navyše nechá vlasy hydratované a lesklé. Zmes jablčného octu a vodu môžete vmasírovať do vlasovej pokožky, nechať chvíľu pôsobiť a opláchnuť vodou. Jablčný ocot pôsobí aj proti lupinám.

Vlasy môžete dodatočne ošetriť vhodným olejom, napríklad arganovým, v prípade, že by vás trápili najmä suché končeky, aplikujte na ne ricínový olej. Ricínový olej je však ťažký a preto ho neaplikujte na celé dĺžky vlasov, jedine vo forme olejového zábalu, kedy ho môžete votrieť aj do pokožky. Ak ho použijete týmto spôsobom, podporíte aj rast vlasov. Kvalitné rastlinné oleje na vlasy nájdete v eshope www.navlasy.sk.