Nie všetci majitelia automobilov jazdia permanentne – je preto pre nich zbytočným luxusom platiť dobrovoľné havarijné poistenie po celý rok. Z tohoto dôvodu poisťovne na Slovensku ponúkajú poistné produkty doslova šité na mieru. Umožňujú tak majiteľom variabilnejšie pristupovať k zmenám, ktoré môžu nastať v priebehu používania auta.

Existujú rôzne typy poistení súvisiace s vašim automobilom. To najznámejšie – tzv. Povinné zmluvné poistenie, (PZP) – a potom tie dobrovoľné. Najčastejšie využívané z nich je havarijné poistenie (HP). Tie zostávajúce sa už viac či menej zvyknú vzájomne kombinovať a dopĺňať.

Povinnému poisteniu sa nevyhne nikto

Povinné zmluvné poistenie musí zo zákona uzavrieť každý majiteľ motorového vozidla s evidenčným číslom – bez rozdielu. Navyše sa vzťahuje na nejaké ďalšie špecifické kategórie. Toto poistenie je povinný uhradiť aj majiteľ motorového vozidla, ktoré nejazdí a je odstavené. S tým sa jednoducho nedá nič robiť. Je určené na finančné vykrytie škody spôsobené majiteľom motorového vozidla iným účastníkom cestnej premávky na ich zdraví či majetku.

V bežných situáciách sa uzatvára spravidla na jeden rok odo dňa používania auta, a najmenej na minimálne tri mesiace. Platí sa kartou, platobným príkazom v banke, cez internet banking alebo prostredníctvom šeku na pošte. Táto poistka sa môže zrušiť minimálne šesť týždňov pred vypršaním termínu platnosti. V prípade ak sa majiteľ rozhodne poistku zrušiť, musí mu poisťovňa vyplatiť zbytok ak presahuje čiastku viac než 1,66 eur.

Havarijné poistenie je na vašom osobnom zvážení

Trošku iná situácia nastáva v prípade havarijného poistenia. To sa uzatvára čisto na báze dobrovoľnosti a je určené na sanovanie škody spôsobené na aute majiteľa vozidla rôznymi vplyvmi zahrnutých v poistnej zmluve.

Havarijné poistenie je rozumné uzatvoriť pri nových, zánovných, resp. drahých automobiloch, pretože nikdy neviete, čo všetko vás môže postretnúť, ak napríklad cestujete autom do zahraničia.

Pri starších, lacnejších autách je na zváženie uzatvorenie havarijnej poistky… Suma niekoľkých ročných poistiek môže predstavovať nevýhodný pomer vzhľadom k vzniknutej škode na aute a jeho zostatkovej ceny.

Načo platiť celoročnú havarijnú poistku, keď nemusíte?

Nie každý majiteľ automobilu je okolnosťami donútený používať svojho oceľového tátoša celoročne, permanentne každý deň. Vyskytuje sa aj plno príležitostných – takpovediac víkendových šoférov – využívajúcich dopravu na štyroch kolesách len za účelom návštevy  príbuzných vo vzdialenejších regiónoch Slovenska. Alebo si poniektorí jednoducho netrúfnu šoférovať v hmle, daždi a snehu.

Vtedy svoje auto odstavia do garáže a počkajú do jari, pokiaľ sa počasie neumúdri. Prinajmenšom uchránia podvozok auta od nepriazne počasia a agresívnej cestárskej posypovej soli.

Celoročné havarijné poistenie je dávny prežitok

V takomto prípade pouvažujte o krátkodobej forme havarijného poistenia.Tá sa vám bude hodiť aj v situácii, kedy sa rozhodnete predať auto v dohľadnom čase. Veď načo zbytočne platiť za nového majiteľa. Ten si nastaví poistenie podľa seba.

Krátkodobé havarijné poistenie taktiež  dobre využijete aj pri  vycestovaní za hranice našej vlasti. A je jedno, či ide o nákupy, dovolenku, študijný pobyt alebo pracovnú stáž. Niektoré poisťovne ponúkajú poistenie vášho auta aj vrámci krátkodobého cestovného poistenia alebo ako možnosť pripoistenia k nemu. Určite stojí za to zvážiť a porovnať kombinácie prichádzajúce do úvahy.

Stanovte si mesačné splátky podľa vašich predstáv

Väčšina poisťovní umožňuje zaplatenie havarijného poistenia, a teda aj jej krátkodobej formy v predom dohodnutých splátkach. Vychádzajú tým v ústrety ľuďom, ktorí sú vystavení rôznym nepredvídateľným okolnostiam. Ďalej, čo je potešujúce, že výšku splátok je možné priebežne upravovať podľa vašej potreby. Spôsob platby je identický ako pri povinnom zmluvnom poistení.

Ak sa rozhodnete krátkodobú havarijnú poistku predčasne zrušiť, vedzte, že každá poisťovňa si určuje svoje pravidlá. Niekde vám zaúčtujú storno poplatok a niekde nie. V každom prípade vám vyplatia späť nevyužité peniaze, presnejšie ich alikvotnú čiastku.

Bez havarijného poistenia ani na krok, náhoda nikdy nespí

Nech je tak, či onak, pokiaľ vám smieme poradiť, havarijnú poistku vám odporúčame zrealizovať stoj, čo stoj – a je jedno, či v celoročnej alebo krátkodobej forme. Nástrah na cestách je  totiž viac než dosť, vyhnúť sa im je naozaj iba snom. Je dobré vedieť, že sa o vás vaša poisťovňa postará. Sami by ste vybavovanie záležitostí okolo patálií spojených s autom nezvládli.

Neunáhlite sa zbytočne, pomôžu vám webové stránky

Uzatvoriť krátkodobé havarijné poistenie sa dá prostredníctvom osobnej návštevy konkrétnej kamennej poisťovne, alebo cez poisťovacieho agenta. Treťou možnosťou je uzavrieť havarijné poistenie online vyplnením všetkých potrebných údajov do pripravených koloniek. A kedže nikto učený z neba nespadol, kľudne zavolajte na zákaznícku linku, ak si nebudete niečím istí. Poverení zamestnanci poisťovacích spoločností vám ochotne zodpovedia na akúkoľvek vašu otázku.

Foto: pixabay.com