Tuhá páni zima vystrkuje rožky už v plnej paráde, ukazuje nám svoje najsilnejšie chladné zbrane, no my sa predsa vieme brániť, no nie, dámy? Zdravie máme len jedno a chrániť si ho môžeme vždy a všade, len je potrebné vedieť, ako na to. Stačí si pár zdraviu prospešných zvykov zaužívať, robiť ich čo možno automaticky a nebrať ich ako povinnosť. Zároveň posilňujte aj vašu imunitu a choroby či nachladnutia vás budú v mrazivej zime obchádzať tým najširším oblúkom.

Byť chorá v zime, to naozaj nie je žiadna zábava, pretože nikde nie je dostatočne teplo, samozrejme, pokiaľ nevytočíte koliečko na radiátore na maximum, čo tiež nie je veľmi zdravé. V byte by sa mala v zime pohybovať teplota okolo osemnásť až dvadsať stupňov Celzia, ostatné stupne si môžete pridať horúcim čajom, hrubým svetrom, pletenými ponožkami alebo teplou dekou. Práve vysoká teplota v byte (alebo inom uzavretom priestore) môže spôsobiť obrovský šok pre organizmus po vyjdení na vzduch v zimnom období.

Spôsobov, ako sa chrániť pred chorobou v zime a ako si hýčkať vašu imunitu, je mnoho. Najúčinejšie sú také, ktorým sme ako malé dievčatká nechceli veriť a väčšinou ich aj odmietali. Patrí k nim nepochybne konzumácia množstva ovocia, zeleniny, vitamínov a teplých bylinkových čajov. Na opačnej strane je “pravidlom” nepiť chladené bublinkové, no ani iné nápoje a nejesť nanuky alebo iné silno chladené potraviny (napríklad jogurt práve vybraný z chladničky). Verte či nie, váš imunitný systém a zdravie sa vám viditeľne odvďačí.

Konzumácia ovocia a zeleniny by mala byť v zime akousi samozrejmosťou, nakoľko obsahuje množstvo vitamínov, ktoré chránia organizmus pre bacilmi. Ak vám však len tieto potraviny na zvýšenie obranyschopnosti nestačia, môžete vyskúšať piť nápoje určené práve na zvýšenie imunity a ochranu organizmu. Tieto nápoje obsahujú taktiež potrebné vitamíny, no zväčša je pridanou látkou aj mlieko, ktoré z alergického hľadiska nie každý znesie a môže konzumovať.

Len strava nie je všetko

Teplé oblečenie v zime je snáď samozrejmosťou ako keď po nedeli nasleduje pondelok. Ísť bez poriadne hrubého oblečenia do zimy znamená v preklade to, že vy sama kričíte na bacily a choroby: “Tu som, skočte si na mňa, ja sa nebránim!” A to zrejme nechcete, pravda? V prvom rade by ste nemali zabúdať na tielka vkasané do nohavíc či sukne. Aj keď to nie je často nič príjemné, no holý chrbát v zime? Určite nie!

V tuhej zime, keď fúka silný vietor a navyše husto sneží, by ste nemali vychádzať bez čiapky. Dajte výhovorky o tom, že vyzeráte zle bokom a spravte z nosenia čiapky svoju módnu prednosť. Zápaly uší nie sú absolútne nič príjemného a keď sa niečomu nechcenému môžete vyhnúť, tak prečo riskovať bolesť? Bez látkovej ochrany by nemal zostávať ani váš krk. Šatky či šály môžete farebne skombinovať s čiapkou a pri dobrom výbere budete vyzerať okúzľujúco a budete zdravá ako rybička!

Foto na titulke: Pixmac.sk, Thomas Berg – flickr