Už aj vás úplne pohltila vianočná nálada? Tak by ste mali začať ozdobovať byt či dom vianočnými dekoráciami, presne tak, aby sa vám to páčilo. Avšak, aby ste sa úplne nevzdialili súčasným trendom a móde, ponúkame vám zopár rád a tipov, ako to docieliť najštýlovejšie.

Ak si nepotrpíte na americký spôsob výzdoby, azda najkrajším riešením bude využitie zelene a ďalších prírodných materiálov, ktorú nám príroda ponúka. Nazbierajte si malé vetvičky z ihličnatých stromov, prípadne použite nežiaduce výhonky z vášho živého vianočného stromčeka. Nemusíte výzdobu poňať klasicky a nazbierané vetvičky umiestniť do vázy. Zaujímavým riešením je obložiť ich okolo zárubne a ozvláštniť ich šiškami či drobným, nie príliš nápadným osvetlením. Malé svetielka sa postarajú o čarovnú atmosféru, vôňa ihličia sa bude šíriť po okolitých priestoroch.

Vianočná ruža dodá miestnosti taktiež netradičnú atmosféru, umiestnite ju na miesto s dostatkom svetla, aby mala svoje pohodlie, ktoré pre svoj zdravý rast a vývin potrebuje. Sviečky, ktoré si nainštalujete do jednotlivých miestností vám taktiež pripomenú, že čas Vianoc je už predo dvermi, pokojne si ich zapáľte, nemusíte čakať na vianočnú chvíľu.

Malé, vianočné dekoratívne predmety nie je potrebné vôbec kupovať. Ak ste aspoň trochu šikovná a zručná, stačí niekoľko minút a peknú ozdobu si môžete vyrobiť aj sama doma. Najčastejšie sa pritom využívajú prírodné predmety ako šišky, orechy, kúsok zelenej prírody, pritom nemusí ísť vždy o ihličie, rozličné farebné nejedlé i jedlé plody, ale využiť môžete aj umelé materiály. Ostáva na vás, čo sa vám viac páči.

Tvorte podľa vlastnej fantázie, ak ju nemáte, postačí ak spojíte zeleň pevným drôtikom tak, aby ho nebolo vidieť a voľné plochy vyplníte niečím zaujímavým. Môžu to byť šišky, vianočné gule, sviečky, prípadne iné ozdoby. Dekoráciu môžete ladiť do jednej farby alebo viacfarebne. Snažte sa, aby sa hodila k ostatným častiam miestnosti, kde ju umiestnite.

Niekedy tiež postačí do úzkej vysokej vázy alebo pohára postupne na seba ukladať rozličné materiály. Môžete tak kombinovať ovocie s ďalšími prírodnými materiálmi a vôbec nič nepokazíte, ak k tomu pridáte nejaké drobné farebné vianočné gule. Môže to vyzerať celkom zaujímavo a hlavne originálne, pretože si to vyrobíte sama, podľa vašich predstáv.

V každom prípade sa snažte vyhnúť gýčovitosti a ak je to aspoň trochu možné tak aj tradičnosti. Byť originálna aj čo sa týka vianočných dekorácií vôbec nezaškodí, budete sa cítiť podstatne lepšie a dokonca aj jedinečnejšie.

Foto: SXC.hu