Parfémy majú v ženskom svete nezastupiteľnú úlohu. Vyberáme si ich podľa špecifických, príjemných vôní, ktoré v nás vyvolávajú túžby, pocity alebo spomienky. Jednotlivé zložky parfémov podtrhujú ich celkový charakter, no ich vôňa by nemala vyniknúť len na oblečení. Harmónia vonných zmesí musí predovšetkým pohládzať naše zmysly!

Najdôležitejšiu úlohu má hlava, respektíve vysoké tóny parfému. Vytvárajú prvotný a nezabudnuteľný dojem. Sú najsilnejšie, zapamätateľné a trvajú približne 15 minút. Alebo len pár sekúnd. Aj tak dosť na to, aby sme si ich zamilovali!

Aj parfémy majú svoje srdce – skutočné dámy ho dokážu rozpoznať!

V stredných tónoch, teda v srdci parfému sú látky ktoré prenikajú pozvoľne. Na naše zmysly pôsobia prirodzene. Stávajú sa priam pôžitkom pre našu osobnosť, spoločenské postavenie a celkový výraz. Vyberajte si preto parfum podľa zloženia, ktorý sa najviac snúbi s vaším pôvabom a temperamentom! Základ vône musí byť jednoducho váš!

Parfémy sa podľa jednotlivých zložiek delia do viacerých skupín. Medzi základné patria kvetinové, orientálne, citrusové a drevité vône. Kombinácia vonných látok potom vytvára buď typické dámske, pánske alebo unisex parfémy. Niektoré sú vhodné na každý deň, iné len na výnimočné okamihy.

Kvety. Pre ženu ten najprecítenejší dar s podmanivou vonnou stopou

Medzi dámskymi parfémami sú najobľúbenejšie kvetinové vône. Dominantnou je predovšetkým ruža, jazmín, fialka a konvalinka. Dámy často podľahnú aj vôni frézie, kosatcu alebo tuberózy.

Predovšetkým tie posledné znejú zvláštne, no svojou vôňou sú naozaj blažené! Ruža je jemná, podmanivá, a preto v dámskych parfémoch taká nenahraditeľná! Jazmín je typickým afrodiziakom. Tejto vôni neodoláte ani vy, ani váš partner. Vôňa tuberózy sa najčastejšie využíva v luxusných dámskych kolekciách. Táto vonná ingrediencia bola dlhé roky dostupná len na indických kvetinových poliach. Dnes s využitím modernej technológie na princípe CO2 sa zachytáva do sviežich, ľahkých vôní. Typických na sezónu jar/leto.

Oceány a moria skrývajú významné ambrové vône

Ambrové parfémy patria k ťažším, teplejším kompozíciám orientálnych vôní. Okrem tejto živočíšnej zložky v nich prevláda aj vôňa vanilky, kadidla, santalového dreva a korenia. Ambra je v skutočnosti pevná, horľavá a voskovitá látka vylučovaná hrdlom a ústami veľryby (vorvaňa tuponosého). Jej najväčší výskyt je v Atlantickom oceáne a v oblastiach Japonska a Austrálie. Získava sa priamo lovením veľrýb alebo ako nájdená usadenina medzi skalami a na vodných riasach. V súčasnosti je ambry nedostatok. Nahrádza sa v parfémoch syntetickou látkou ambroxan.

Ďalšie vzácne, ba priam kráľovské dámske vône

Vzácnou zložkou dámskych parfémov je v súčasnosti aj pravé pižmo. Ide o živočíšny produkt jeleňov (kabar pižmový) z oblastí Pakistanu, Indie a Číny. Dnes sú už tieto zvieratá zákonom chránené. Spôsobili to nepríjemnosti s odoberaním ich žliaz. Ak by sa pri odbere zvieratá nezabíjali, vytváralo by to podľa “znalcov“ väčšie náklady. Tým by stúpla aj cena parfému. Pižmo má silný zápach, riedi sa. Najčastejšie s jemnou vanilkou a santalovým drevom. V minulosti boli takéto vzácne vône výsadou len kráľovských kozmetických salónikov.

Foto: pixabay.com