Krásna pleť je výsledkom zdravého životného štýlu a našich každodenných návykov. Zjednotený vzhľad a jej elasticitu aj vo vyššom veku môžete podporiť správnym ošetrením, čistením a niekoľkými základnými vitamínmi. Tie treba hľadať nielen vo vitamínových doplnkoch, ale aj v pestrej a vyváženej strave. Ktoré sú tie pravé vitamíny zdravia a krásy?

Retinol alebo tiež označovaný aj ako vitamín A je žltá rozpustná látka vyskytujúca sa v tukoch a olejoch. V ľudskom tele pôsobí ako veľmi účinný antioxidant. Okrem rastu kostrových tkanív a svalov podporuje aj zdravý vzhľad pokožky. Je účinný pri problémoch s očnou rohovkou a tiež aj pri dýchacích ťažkostiach. Významnejším ochrancom pleti je provitamín A, známy ako betakarotén. Na betakarotén rozhodne nedáme dopustiť práve pred príchodom leta.

V tele bojuje proti voľným radikálom, ktoré sa dostávajú vplyvom UV žiarenia. Pokožku tak nielenže vyživuje, ale aj chráni pred spálením počas slnenia. Betakarotén by nemal chýbať v žiadnom kvalitnom opaľovacom kréme a ani v našej strave. Odporúča sa užívať ho v kombinácii s vitamínom C alebo E. Vtedy by ste mali dosiahnuť oveľa lepšie účinky pre krásnu a vyživenú pleť.

Najedzme sa do krásy

Pokožka je takto chránená aj pred množením rakovinotvorných buniek. Betakarotén sa spomedzi prírodných zdrojov nachádza prevažne v mrkve, brokolici, v špenáte či paradajkách. Preto žiaden dôvod na paniku! Blíži sa leto a v záhradkách nebude o tieto suroviny núdza. Vysoký obsah vitamínu krásy – tokoferol (vitamín E) je tiež v rôznych kozmetických prípravkoch.

Urýchľuje hojenie jaziev, vyhladzuje vrásky a je účinný aj pre celkové budovanie zdravého imunitného systému. Chráni pokožku pred UV žiarením a rôznymi nečistotami z ovzdušia. Regeneráciu pleti s podporou prírodného vitamínu E môžete zahájiť konzumáciou vajíčok, mäsa a tmavej listovej zeleniny. Niekedy stačí naozaj len chcieť…

Foto: pixabay.com