Vitamíny sú charakterizované ako mimoriadne aktívne látky, ktoré vznikajú syntézou v rastlinách. Ich nedostatok v našom organizme nám spôsobuje množstvo komplikácií, ktoré dokážeme ovplyvniť len príjmom vitamínov, ktoré sme zanedbali, aby mohlo naše telo opäť fungovať ako má. Prírodnou formou ich do tela dodať môžeme, ale potraviny, ktoré sa nám v súčasnosti dostávajú na stôl sú čoraz chudobnejšie na množstvá látok, ktoré by sme mali každý deň skonzumovať. Preto prichádza na rad otázka výživových doplnkov, ktoré nám mnohokrát vedia veľmi dobre pomôcť na ceste za zdravím. Pozrime sa spolu na jednotlivé vitamíny a na možnosť ako ich svojmu telu dodať.

ryby a zelenina

Vitamíny

Tieto látky sa do nášho organizmu dostávajú potravou. Črevnými stenami prenikajú do krvi a krv ich ďalej rozvádza do buniek, kde sa zúčastňujú na obrovskom množstve chemických reakcií, ktoré nastávajú v procese látkovej premeny. Ľudský organizmus si sám dokáže vytvoriť len obmedzený počet vitamínov a aj to len v malom množstve. Preto je nevyhnutné každý deň tieto látky prijímať do organizmu potravou. Poznáme približne 20 hlavných skupín vitamínov a približne 200 derivátov, to znamená látok od nich odvodených. Vitamíny tiež rozdeľujeme podľa toho, či sú rozpustné v tukoch alebo vo vode.

Rozpustné v tukoch

Medzi najdôležitejšie vitamíny, ktoré sú rozpustné v tukoch patrí A, D, E, K. Vitamín A je nevyhnutným pre správny rast, vývoj a taktiež ovplyvňuje náš zrak. Do jedálnička by sme ho mali zaradiť prostredníctvom nasledovných potravín. Nájdeme ho v mrkve, brokolici, kapuste, špenáte a čerešniach. Rovnako ho nájdeme aj v rybách alebo mlieku. Ďalším je látka, ktorú dokážeme ako jedinú získavať zo slnečného žiarenia. D je nevyhnutné pre vývoj detí, pretože je schopný metabolizovať vápnik a fosfor. Rovnako je však nevyhnutný pre našu celkovú pohodu a dobrú náladu. Práve nedostatok tejto látky spôsobuje u ľudí depresívne stavy. D však nájdeme aj v strave. Nachádza sa napríklad v rybách, mlieku, vajciach a podobne. Tretím nevyhnutným vitamínom je E. Táto látka je schopná chrániť naše bunky pred oxidačným stresom. E nájdeme napríklad v celozrnných produktoch, rybách, orechoch, špenáte, brokolici, kapuste a podobne. Napokon tu máme vitamín K. Táto látka je dôležitá pre správny vývoj našich kostí a bunkový rast. Nájdeme ju napríklad v mlieku, ryži, špenáte alebo sóji.

Rozpustné vo vode

Do tejto skupiny patrí B-komplex, C a H. Vitamíny obsiahnuté v B-komplexe majú množstvo pozitívnych účinkov. B-komplex je nevyhnutný pre metabolizmus cukrov a taktiež ovplyvňuje našu psychiku a celkovú pohodu. Nájdeme ho v strukovinách, sóji, droždí, rybách, mäse, tvarohu, orechoch, sušenom ovocí, špenáte, kapuste a mnohých iných. Ďalej tu patrí vitamín C. C je nevyhnutné pre našu imunitu. Nájdeme ho vo všetkých druhoch čerstvého ovocia. Hlavne v kyslom ovocí a citrusoch.

Výživové doplnky

V prípade, že nedokážete denne skonzumovať množstvo ovocia a zeleniny a taktiež aj iných potravín, ktoré pokrývajú dennú dávku potrebných látok, je dobré zaujímať sa aj o výživové doplnky. Naša stránka BioCare.sk vám ponúka rôzne koncentrované látky vo forme tabliet, či už klasických alebo cmúľacích, taktiež vo forme olejov a podobne. Vyberte si správny doplnok a starajte sa o svoje zdravie.

Vitamíny sú pre náš organizmus nevyhnutné každý deň. Aby sme mali pod kontrolou ich príjem, mali by sme kombinovať čerstvú stravu s výživovými doplnkami, ktoré nám v súčasnosti veľmi uľahčujú život a dodávajú potrebné látky. Starajte sa o svoje telo.

Foto: pixmac.sk, Bill Holler – flickr