Tento druh cvičenia si získalo množstvo ľudí, ktorí si prostredníctvom neho modelujú postavu. Ženy aj muži majú čoraz väčší záujem o cvičenie Pilatesu, pri ktorom dokážu zrelaxovať a zároveň udržiavať telo v správnej kondícii. Ale pozor! Pilates sa nezameriava na chudnutie. Môžete si ním vytvarovať boky, stehná, zadok a brucho, spevniť svalstvo či zlepšiť držanie tela. Máte problém s celulitídou? Jeden z najlepších spôsobov ako proti nej bojovať je práve Pilates. Môžete ho cvičiť na spoločných či individuálnych kurzoch, ale aj v pohodlí domova. A čo tvorí jeho základ?

Pravidlá treba dodržiavať
Pilates je vhodný pre každú vekovú kategóriu, dôležitá je pritom koncentrácia. Veľký význam tu zohráva správne dýchanie a technika pohybu. Väčšinou sa praktizuje v ležiacej polohe pomalými cvikmi. Ak chcete začať cvičiť Pilates mali by ste vedieť, že je potrebné venovať sa mu pravidelne. Zmena sa určite dostaví, chce to len trpezlivosť. Nie je potrebné cvičiť dlhé hodiny. Stačí 20 minút minimálne dvakrát do týždňa. Počas tejto doby si natiahnete a precvičíte celú skupinu svalov. Ako správne aplikovať cviky vám pomôže odborná literatúra, ktorej je na trhu dosť. Najlepším spôsobom na získanie správnych cvičebných návykov je však návšteva telocviční, kde vám inštruktori presne ukážu a poradia ako na to. V prípade možných chýb vás usmernia a budete tak celkovo pod dohľadom odborníka. Takto bude vaša námaha efektívnejšia, potom si už budete môcť sama voliť cviky, tie najvhodnejšie pre vás. A nezabudnite na správne dýchanie. Pamätajte, že je základom celého Pilatesu.

Ako sa vlastne Pialates cvičí?
Jedným z dôležitých prvkov je sústredenosť. Pri jednotlivých cvikoch je potrebné sa maximálne koncentrovať na tú oblasť, ktorú práve precvičujete. Cvičí sa na podložke s bosými nohami. Základnou a častou polohou tela, ktorú budete aplikovať je pritláčanie chrbtice na podložku a vťahovanie brucha k chrbtici. Podporuje ploché brucho a posilňuje svaly chrbta.

Zapojiť prácu všetkých svalov umožňuje cvik, pri ktorom sa z ležiacej polohy dvíhate, no zároveň dolnú časť tela tlačíte smerom k podložke. Ostatné cvičenia sú podobného charakteru, ktoré si ale najlepšie vyskúšate priamo vo fitness centrách. Pri dýchaní vždy platí pravidlo. Vzduch sa vdychuje cez nos a vydychuje cez ústa. Dych sa v žiadnom prípade nesmie zadržiavať.

Lákavá predstava? Tak to určite vyskúšajte. Pilates pozitívne ovplyvní vaše telo, zdravie i samotnú myseľ. A čo je hlavné, určite vás zbaví stresu, ktorého je dnes všade viac ako dosť.

Foto: Flickr.com