Mixér

Vyhrajte konečne nad akné!

Akné – vyrážky, ktoré vám znepríjemňujú život, bolia, svrbia a nepôsobia pekne. Z lekárskeho hľadiska ide o najčastejšie kožné ochorenie, ktoré sa začína prejavovať u väčšiny ľudí v puberte. Menej častý je výskyt ochorenia v novorodeneckom, predpubertálnom, alebo vyššom dospelom veku. Pre mnohých ľudí sa táto choroba nestáva príležitostnou, ale bohužiaľ až chronickou.

Dosť často sa stáva, že lekári považujú ochorenie za banálne a neprejavujú záujem ho liečiť. A pritom býva liečba akné v 99% prípadoch úspešná a nenáročná.

Príčiny akné:

  • – nadbytok mužského pohlavného hormónu androgénu (aj u žien)
  • – množenie baktérií
  • – zápal
  • – dedičnosť
  • – užívanie antikoncepcie
  • – menštruácia
  • -kozmetika

Ako zabrániť šíreniu

Proti šíreniu akné nájdete v lekárni hneď niekoľko prípravkov. Väčšinou sú to mastičky, ktoré majú protizápalový charakter. Niektoré by sa mali nanášať len okolo postihnutého miesta, pretože s kontaktom ruky by sa zápal mohol zväčšiť kvôli prítomnosti rôznych baktérií. V niektorých prípadoch lekári predpisujú antibiotiká, ktoré zastavujú zápal zvnútra.

Mnohí ešte stále tvrdia, že akné je ovplyvnené stravou. Hlavne čokoláda sa stáva terčom zloby. V tomto smere však nie sú nijaké vedecké dôkazy že by strava, alebo dokonca čokoláda priamo ovplyvňovali vznik, či priebeh tejto choroby.

TIP na krém proti akné: LA ROCHE-POSAY EFFACLAR DUO + (MB104200) 1×40 ml

Cena: 15,67 €

Ako zničiť zápal

Okrem liekov v lekárni sú veľmi účinné recepty, ktoré nám zanechali staré mamy. Nešťastní ľudia sa stále častejšie obracajú na starú dobrú prírodu, ktorá naozaj pomáha. Skúste si vyrobiť niektorý z prípravkov a uvidíte, že výsledok na seba nenechá dlho čakať. Tieto spôsoby sú vhodné pre bežnú formu akné:

Jablková maska: Zmiešajte nastrúhané jablko s lyžičkou hladkej múky a naneste na tvár. Jablko sťahuje póry a múka vysaje mastnotu (pôsobiť 15 – 20 min).

Mrkvová maska: Lyžičku postrúhanej mrkvy zmiešajte s trochou škrobovej múky a naneste opatrne rukou (pôsobiť 15 – 20 min).

Medová kúra: Lyžicu medu rozpustite v 1dl vody a naneste na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť 30 minút. Med sťahuje póry a pôsobí protizápalovo.

Ľaliový lieh: Tento prípravok je jeden z najrýchlejšie pôsobiacich domácich receptov. Kvety bielej ľalie sa naložia do fľaše, či pohára a zalejú sa liehom (číry, viac ako 60%). V tieni sa nálev nechá asi 2 týždne. Môžete do neho namočiť vatový tampón a potierať vriedky, ktoré sa takýmto spôsobom vysušia a zápal sa môže zmenšiť aj v priebehu jedného dňa.

Ako na ťažké formy akné

Ochorenie, ktoré začína byť chronické a zasahuje veľkú časť tela už nie je bežné. V takomto prípade sa po konzultácii s lekárom odporúča liečba izotretinoínom (látka podobná vitamínu A). V lekárstve sa úspešne používa už od roku 1982. Účinok tejto formy liečby ovplyvňuje všetky faktory, ktoré sú zodpovedné za vznik akné.

Upozornenie: Všetky informácie majú len informatívny účel. Obsah sme tvorili z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi. V prípade, že riešite akýkoľvek zdravotný problém, v prvom rade vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – Maria Morri