Spánok je pre každého z nás dôležitý. Stáva sa vám, že sa v noci často budíte a neviete zaspať? Alebo sa naopak po prebudení zobudíte celý dolámaní? Problém môže byť aj vo vašom matraci. Práve od neho  totiž závisí kvalita vášho spánku. Výber správneho matraca nenechávajte na náhodu a vyberte si taký,  ktorý sa vám časom odvďačí.

Aký materiál vybrať?

Ak stojíte pred otázkou, aký matrac si vybrať, neuponáhľajte to. Výber matracu nie je jednoduchá záležitosť a už vonkoncom nie vtedy, ak nie ste dostatočne znalí v tejto oblasti. Veľmi dôležitú úlohu pri jeho výbere zohráva práve materiál. Na trhu dnes nájdete širokú škálu matracov od tých jednoduchších až po tie vysoko komfortné.

Existuje viacero druhov matracov, z ktorých každý má svoje pozitíva, ak si vyberiete správne. Okrem klasických pružinových, ktoré sú u svojich užívateľov obľúbené vďaka svojej vetrateľnosti existujú aj ďalšie iné typy.

Penové matrace

Matrace z PUR peny disponujú svojou pevnosťou a vysokou nosnosťou. Potom sú tu matrace z tzv. HR peny. Väčšie póry na týchto matracoch umožňujú ventiláciu vzduchu, čím zabraňujú nežiaducej vlhkosti. Táto pena je oveľa elastickejšia v porovnaní s predchádzajúcou PUR penou, vďaka čomu má obdivuhodné ortopedické vlastnosti.

Latexové matrace

Výbornú bodovú deformáciu v miestach, kde je to ortopedicky potrebné vám poskytnú latexové matrace. Prehlbujú sa v miestach najväčšieho tlaku a sú rozdelené na anatomické zóny s rôznou tvrdosťou, vďaka čomu sa prispôsobia každej časti vášho tela.

Dnes si už môžete vybrať zo skutočne rozsiahleho množstva typov matracov, od matracov z pamäťovej peny až po špeciálne Bio matrace, ktoré sú vyrobené v súlade s ekologickými štandardmi. Pri výbere matraca sa neoplatí šetriť. Investujte do kvality ktorú budete roky využívať.

Tvrdý alebo mäkký matrac?

Tvrdosť matraca by mala byť jednou z ďalších dôležitých faktorov pri jeho výbere. Všeobecne platí, že ľudia s vyššou váhou by si mali vyberať tvrdšie matrace ako ľudia s váhou nižšou.

Deti potrebujú pre zdravý vývoj a dobrý rast tvrdší matrac ako aj mladí ľudia, ktorí siahajú pri výbere matraca radšej po tvrdšom materiáli. Naopak starší ľudia vyberajú mäkšie matrace. Kedysi boli časy, kedy boli všetky matrace na vlas rovnaké. Dnes je to však o inom a vy máte možnosť vybrať si matrac podľa vlastného gusta.

Tvrdosť matraca si vyberajte taktiež aj podľa toho, aký typ spánku preferujete. Ľudia, ktorí sú zvyknutí spať na boku alebo striedajú polohy počas spánku môžu siahnuť po matracoch, ktoré sú mäkšie. Naopak tvrdšie matrace sú vhodnejšie pre ľudí, ktorí spia prevažne na chrbte alebo na bruchu.

Nenechajte sa nahovoriť

Dnes ide väčšine firiem iba o nalákanie zákazníkov. To, že svoje matrace prezentujú ako vysoko ortopedické nemusí byť za každých okolností pravda. Kvalitný ortopedický matrac je vo väčšine prípadov klinicky testovaný vzhľadom k rozloženiu váhy tela.

Prívlastkom zdravotného matraca môže disponovať ten, ktorý má certifikát, je hygienický a hypoalergénny. Všímajte si taktiež záručnú dobu. Tá by mala platiť niekoľko rokov v závislosti od typu matraca.  Nech už kupujete akýkoľvek matrac, nechajte si poradiť od odborníkov a výber si dopredu premyslite.

Zdroj: https://www.nasdomov.sk/dormeo-matrace/

Foto: pixabay.com