Cestovanie

Za poznaním banských miest Slovenska

Nie každý človek sa ženie v lete do zahraničia. Po pravde na Slovensku je v letnom období naozaj horúco, takže odísť do ešte teplejšej krajiny je hazard s ľudským zdravím. Pokiaľ patríte medzi milovníkov tradičných a historických miest, na našom území je takýchto oblastí kopec. Zaujímavou skupinou sú banské mestá. Na Slovensku je ich naozaj veľa, a my sa pozrieme na niektoré z nich.

Kremnica

Toto malé a krásne mestečko patrí medzi klenoty Slovenska. Ťažba zlata a striebra sa tu začala už v 10. storočí a tak sa Kremnica zaradila medzi najstaršie banské mestá u nás. Najväčší rozmach a tiež zlatá horúčka sa prejavovali hlavne od 14. storočia, keď sem prúdili odborníci na ťažbu a prinášali so sebou nové postupy. Už v roku 1329 sa tu začali raziť zlaté a strieborné dukáty Florény , ktoré boli známe a najžiadanejšie po celej Európe. Mincovňa v Kremnici funguje nepretržite stále aj dnes a preto sa stala najstarším fungujúcim podnikom na Slovensku.

Banská Bystrica

Mesto, ktoré u nás patrí medzi tie väčšie, existuje od 13. storočia. V jej okolí (Špania dolina, Staré hory) sa našli bohaté náleziská striebra. Neskôr bol však objavený ešte bohatší zdroj medi, vďaka ktorému sa Banská Bystrica prezýva aj „medená“. Zásluhou saských kolonistov už v 14. storočí stúpla remeselná aj hospodárska vyspelosť osady a preto bola táto oblasť povýšená na mesto kráľom Belom IV.

Banská Štiavnica

Tento mestský skvost je naše najstaršie banícke mesto. Dokonca má Banská Štiavnica najstarší erb na Slovensku, ktorý pochádza z 13. storočia. Mesto bolo vďaka svojim úspechom naozaj vyhľadávané a slávne.

Banská Štiavnica – pohľad z Katovej ulice

V 18. storočí tu bola vybudovaná prvá banícka akadémia a dokonca prvá technická vysoká škola na svete. Profesori, ktorí na tejto škole učili boli svetoznámi a dopomohli k viacerým pokrokom v oblasti ťažby. Pre príklad – Gašpar Weindl bol prvý, kto použil pušný prach v baníctve a tak bol aj prvý človek, ktorý ho použil na mierové účely.

Foto na titulke: Wikipedia.org, autori fotografií – Szeder László, Daniel Skreno