Skúsme si zaspomínať na školské časy a spomenúť si, aká je hlavná funkcia vitamínu D. Márne si namáhate hlavu? Nebudem vás dlho naťahovať. Vitamín D pomáha absorbovať a prenášať vápnik a fosfor v našom tele. O vápniku už od útleho detstva vieme, že je potrebný spolu s vitamínmi A a C pre zdravé kosti a zuby.

V samotnej prírode je zastúpený veľmi zriedka v podobe ergokalciferolu. Nájsť ho možno v podobe provitamínov. Naše telo ho dokáže pôsobením ultrafialových lúčov pod našou kožou premeniť na aktívny vitamín D. V podobe provitamínu sa nachádza v ďatlách, kokose, kakau, rajčinách alebo droždí. Obsahujú ho aj vajcia, rybí tuk a mlieko.

Jeho nedostatok spôsobuje choroby srdca a deformácie chrbtice, končatín a panvy, vypadávanie a hnisanie zubov, podráždenosť, depresie a poruchy spánku. Ľudia, ktorí sú trvalo pripútaní k lôžku, pracujú v noci, bývajú v extrémnych zemepisných šírkach, teda trpia nedostatkom slnečných lúčov, potrebujú tento vitamín ako soľ. Treba poznamenať, že nestráca svoju hodnotu pri varení.

Keď nazrieme do histórie, objavil ho v roku 1922 E. V. Collum. Pre nás ženy je dôležité dodržiavať odporúčané dávky tohto vitamínu a to nielen pre celkové zdravie. Je dokázané, že vitamín D spomaľuje starnutie, mentálne aj fyzické. Neustále prebieha množstvo vedeckých štúdií, ktorých výsledky naozaj nasvedčujú tomu, že ženy, ktoré trpia jeho nedostatkom rýchlejšie starnú. Zabraňuje aj vzniku rakoviny prsníkov. Je dokázané, že mnoho ľudí trpí nedostatkom tohto vitamínu a situácia sa neustále zhoršuje. Preto majme na pamäti, že ho treba prijímať predovšetkým z potravín, ale aj sa primerane vystavovať slnečnému žiareniu. Existuje aj možnosť prijímať ho v podobe výživových doplnkov, ktoré nám ponúkajú lekárne. Pri tomto spôsobe dopĺňania však pozor na predávkovanie. Pokiaľ ho prijímame prirodzenou cestou je to v poriadku.