Zdravie

Zelený zákal pripravil o zrak milióny, ako ho liečiť?

Stretávame sa s tým najmä pokiaľ ide o starších ľudí, alebo pri ľuďoch trpiacich cukrovkou. Avšak pozor – zelený zákal, zákerné ochorenie očného nervu, postihuje aj mladšie ročníky, najmä ak to majú v genetickej výbave. Ako sa dá liečiť toto ochorenie, ktoré po celom svete pripravilo o zrak už milióny ľudí? My poznáme odpovede.

Predovšetkým – čo je to zelený zákal a aké sú príznaky?

Odborne sa nazýva glaukóm a je to poškodenie, resp. odumieranie očného nervu, ku ktorému dochádza kvôli zvýšenému očnému tlaku. Človek, ktorý trpí touto chorobou, o nej najskôr ani nevie, až kým sa mu pred zrakom nezačnú objavovať čudné šmuhy a prekážajú mu pri videní. To je jeden z najjasnejších príznakov zeleného zákalu.

Okrem toho človek stráca zrakovú ostrosť a znižuje sa mu zorné pole, takže pri niektorých úkonoch pôsobí ako slepec, hoci ním nie je. Napríklad poriadne nevidí veci na stole alebo schody pod sebou, čo je dôsledok zníženia priestorového videnia a tiež šmuhy pred zrakom.

Vo výnimočných prípadoch môže človek trpiaci týmto ochorením dostať aj takzvaný glaukómový záchvat – prejaví sa vo forme prudkej bolesti postihnutého oka a tiež jeho okolia. Nastane pri náhlom vzostupe vnútorného očného tlaku a vyvolá silnú bolesť oka a hlavy, pričom postihnutý človek má zahmlené videnie, príznakom sú napríklad farebné kruhy okolo zdrojov svetla, v niektorých prípadoch dokonca aj zvracanie.

Potrebný je okamžitý zásah lekára. Rýchly prevoz k lekárovi zabezpečí upokojenie bolesti a v potrebných prípadoch aj chirurgický zákrok, ktorý odstráni pôvod zvýšeného tlaku vo vnútri oka (viď nižšie).

Čo spôsobuje zelený zákal a ako predísť jeho progresu?

Kto môže mať obavy z glaukómu? Ako sme spomínali vyššie, genetická predispozícia je jedna príčina, vek (najmä od 65 rokov vyššie) a ochorenia typu cukrovka sú ďalšími príčinami. Príčinou môže byť aj to, že sa upchajú odvodové kanáliky vo vnútornej štruktúre oka, ktoré majú odvádzať neustále sa tvoriacu vnútroočnú tekutinu a tým sa potom neprimerane zvyšuje tlak vo vnútri oka a je narušená prirodzená rovnováha, tá môže viesť až k záchvatom (viď vyššie).

Bohužiaľ, toto ochorenie je vidieť aj u malých detí, v ich prípade ide o vrodený glaukóm, ktorý sa objavuje už v prvom roku života a od glaukómu dospelých sa líši prejavom ťažkostí –  postihnuté oko dieťaťa je zaslzené, je mimoriadne citlivé na svetlo, navyše je rohovka zakalená nasivo. Deti, ktoré majú ešte veľmi mladé tkanivo, majú nevýhodu v tom, že tkanivo oka ustupuje tlaku a oko sa tak môže zväčšiť.

Ochorenie zeleného zákalu je zákerné v tom, že prichádza bezbolestne a nenápadne. Je však progresívne a zhoršuje sa, bez liečby môže viesť až k slepote a tá je nezvratná. Odhalí ho však preventívna prehliadka (najmä po štyridsiatke sa na ňu dajte) a meranie vnútorného očného tlaku, takéto vyšetrenie vám napríklad urobí očná klinika Veselý alebo ďalšie certifikované kliniky na Slovensku.

Vďaka moderným technológiám máte vyššie šance ako predošlé generácie.

Možnosti liečby sú viaceré, liečba ale musí prísť včas

Ako už viete, základným predpokladom liečby je najmä včasná a správna diagnostika ochorenia. Tá nie je možná bez dôkladného vyšetrenia. Súčasťou tohto vstupného vyšetrenia je kontrola ostrosti zraku pomocou Snellenovej tabule, samozrejme aj zmeranie vnútorného tlaku oka.

Tiež je dôležitá aj kontrola očného pozadia – to nie je možné bez takzvaného rozkvapkania, teda rozšírenia zrenice – to potom znižuje vaše videnie (na kontrolu preto nechoďte sami, ale v doprovode s niekým, kto vás po vyšetrení bezpečne odvedie domov).

Pacient zároveň absolvuje aj špecializované vyšetrenia, ktoré určia, aký liečebný postup je najvhodnejší v danom prípade. Samotná liečba zeleného zákalu už síce nerv nenapraví, ale aspoň zastaví jeho ďalšie odumieranie a zabráni úplnej slepote.

Jednou z metód, najmä v prvých fázach ochorenia, je liečba očnými kvapkami, ktoré vedia vnútorný očný tlak znížiť a ochraňujú tak zrakový nerv pred ďalšou devastáciou. Existuje viacero typov kvapiek a lekár vám ich určí až po dôkladnom vyšetrení. Typ kvapiek a ich dávkovanie je v tomto prípade mimoriadne dôležité a keď si svoju prácu urobí lekár, musí v nej pokračovať aj pacient – režim liečenia musí prísne dodržiavať a nevynechať kvapky ani ďalšie kontroly u lekára.

V prípade, že sú poškodené vyššie spomínané odvodové kanáliky je nutná operácia (trabekulektómia), ktorá to napraví a zníži tvorbu tekutiny vo vnútri oka. Lekár chirurgicky vytvorí malý otvor medzi prednou komorou a bielkom oka – tento otvor umožní odtok nadbytočnej tekutiny a zníži tým tlak.

Tomuto zákroku musí predchádzať dôkladné predoperační vyšetrenia a dobre naordinovaná liečba po samotnom zákroku. Nasledujú pravidelné kontroly, ktorých frekvenciu lekár určí na základe jednotlivých prípadov. Tie potom nasledujú aj po ďalšie roky, keďže tlak treba neustále sledovať.

Foto: pixabay.com