Žeruchu pozná každý, ako roztomilú rastlinku, ktorá zdobí kvetináče ešte v zimnom období, keď vonku panujú mrazivé teploty. Avšak, žerucha siata je aj veľmi užitočná rastlinka, ktorá napomáha ak vás trápia problémy s trávením, máte nedostatok železa v krvi alebo vás trápi nečistá pleť. Vyberte sa preto do záhradkárstva a zadovážte si semienka žeruchy, ktoré po vyrastení, patria medzi vychytené ochucovadlá; žerucha je jednoducho chutné, prírodné korenie.

Žerucha – hotová „bomba zdravia“
Trápi vás nedostatok železa? Nechutí vám vitamín C v zelenine, a radšej by ste zvolili vitamín C v podobe chutnej bylinky? Alebo, potrebujete doplniť vitamín B1, do vášho organizmu? Ak ste aspoň na jednu otázku, odpovedali kladne, ochutnajte chuť mladučkej, čerstvej žeruchy. Žerucha je totižto hotová „bomba zdravia“, ktorá dodáva organizmu množstvo cenných, výživových látok. Ide napríklad o vitamín K, ktorého nedostatok je najprv charakteristický tým, že organizmus ovládne celková slabosť až únava, no častokrát spôsobuje až vážne krvácanie či poškodenie nervov. Žerucha obsahuje aj betakarotén, ktorí podľa vedcov môže účinne pôsobiť ako prevencia pred rakovinou – konkrétne rakovina pľúc a rakovina prostaty. Čo sa týka stopových prvkov, žerucha obsahuje najmä tieto minerálne látky – už spomínané železo, ale aj meď.

Žerucha – na čo všetko je dobrá?
Žerucha má mnoho využití; pomáha ak máte problémy s ústami, zapálené ďasná alebo zapálený nerv v ústnej dutine. Po konzumácii žeruchy, sa jej pozitívne účinky na ľudské zdravie, prejavia aj v ostatných častiach tráviaceho systému. Táto chutná bylinka, blahodarne pôsobí aj na pečeň, pankreas a žlčník a reguluje ich činnosť. Ďalej, vynikajúco čistí krv, toxíny v tele nemajú šancu, ak ste svoj jedálníček spestrili žeruchou. Aj preto, je žerucha veľmi obľúbená súčasť detoxu – detoxikačné kúry obohacuje o množstvo dôležitých látok. Chutná, mladučká žerucha, pomáha aj ak vaša diagnóza znie – chudokrvnosť. Dokáže účinne a pomerne rýchlo odstrániť náhly pocit únavy, ale aj pretrvávajúci pocit straty energie. Môžete si ju dopriať aj v sušenej podobe, no najviac živín obsahuje práve žerucha, ktorá sa rýchlo po vyklíčení aj skonzumuje. Na jej pestovanie nepotrebuje záhradu, stačí ak jej nájdete trochu miesta pri okne.