Šoférovanie je aktivita, ktorú mnohí z vás určite zbožňujú. Aspoň až do momentu, kedy sa riadenie motorového vozidla nestane súčasťou vašej práce a nebudete sa z neho hýbať takmer dvadsaťštyri hodín sedem dní v týždni. Môžete šoférovanie milovať akokoľvek, všetkého veľa škodí a ak sa presýtite aj času za volantom, znechutíte si aktivitu, ktorú ste si ešte pred časom užívali. Ak ste šoférom, ktorého čas na sedadle je podstatne vyšší ako mimo automobilu, mali by ste byť mimoriadne opatrný. Nehoda sa stane tak rýchlo, že aj nemusíte stihnúť zareagovať.

Pixmac000061143677

Myslite predovšetkým na to, že keď šoférujete, nikdy nie ste sami. Možno v kabíne vozidla ste len vy, no na ceste je množstvo ďalších automobilov a vodičov, ktorí nie sú až tak skúsení a je potrebné byť pozorný. Na ceste nie ste sami a ak riskujete, tak vôbec nie len svoj život a automobil, ale aj všetkých ostatných prítomných na ceste. Čiže musíte byť nanajvýš obozretný, bdelý a dávať pozor na všetko, čo sa deje okolo vášho voziidla.

Mali by ste brať ohľad na všetkých účastníkov premávky. To, že užívanie alkoholu a iných omámnych látok pred a počas jazdenia je neprijateľné. Nielenže môžete dostať pokutu, skončiž vo väzbe, ale aj niekomu ublížiť. Jazdiť v opojení je neprijateľné. Ak ste mali večer párty, na ktorej ste si dopriali kvalitný koňak a cítite sa, že by ste ešte ráno nafúkali, používajte merač alkoholu v dychu.

Vodiči, ktorí sú zvykutí na dlhé trate, môžu byť fajn s niekoľkohodinovými smenami, no ostatní vodiči by mali dávať o to väčší. Po celom pracovnom a vyšerpávajúcom dni si sadnúť unavený do auta nie je najlepší nápad. Upadanie do mikrospánku je takmer bežným problémom uvanevých vodičov. Mali by ste si dopriať dostatok voľných dní a počas noci výdatný spánok, v opačnom prípade riskujete. Zaspávanie za volantom dokáže spôsobiť nemalé problémy, veď tak strácate úplne kontrolu nad volantom. Šoférujte opatrne a buďte ohľaduplný.

Foto: pixmac.sk, Legends Of Motorsports – flickr