Láska je naozaj krásny cit. Zvlášť tá medzi mužom a ženou… Vo vzťahoch netreba nič idealizovať. Každý sme len z mäsa a kostí bez ohľadu na to, či sme zaľúbení, alebo nie. Zaľúbenosť si musíme hneď od začiatku ustrážiť. Rýchlo môže prerásť do chorobnej žiarlivosti, lipnutí na tom druhom, až sa váš vzťah rozpadne.

Iným príkladom je tzv. láska s požiadavkami. Na nej sa zakladá mnoho súčasných vzťahov v domnienke, že je to fajn. Nie je! Odborníci ju nazývajú aj láskou typu keď, ak. Je to ideálny príklad sebeckej až vypočítavej lásky. Netvrdíme, že niekde na začiatku nebola medzi zaľúbenými tá povestná iskra, no veľa z nej už ubudlo.

Čo sa však za láskou s nárokmi, respektíve s vypočítavosťou skrýva? Čo nás vo vzťahoch vedie k neustálemu zvyšovaniu požiadaviek na naše polovičky? Naozaj všetko podmienila len doba? Ak chceme zostať dobré, je jedno v akom storočí a za akej príležitosti… Pravda bude niekde inde.

Láska za sebectvo? Neohrozujme takto naše vzťahy. Načo je to dobré?!

V čom tkvejú tie bežné nároky a zvyšovanie tlaku na partnera? Možno si to spočiatku ani neuvedomujete. Nechcete mu vedomky ubližovať, ani ohrozovať váš spoločný vzťah. Skúste menší test! Všímajte si svoju konverzáciu s partnerom. Koľkokrát v priebehu napr. 30 minút poviete ak, keď, pretože… Rozkazujete a rady ho poučujete? Potom je všetko na tej “najlepšej ceste za sebectvom“.

Sme náročné na jeho pozornosť, voľný čas a vzájomnú intimitu. Aj tieto veci patria k vzťahu, len ich treba mať pod kontrolou. Ak vás odmietne raz, dvakrát…Ešte nie je čas na paniku! Stačí sa s ním o tom porozprávať. Možno je len unavený, má problémy v práci, alebo chce len zrelaxovať.

Ak odmietne partnerku, no svoj voľný čas odíde preflákať s kamarátmi, sebecká nie ste. Vtedy váš spoločný vzťah ohrozuje on. Čo najskôr tento problém odstráňte. Nebuďte naňho náročná ani v otázke financií a kariéry. Partnera si nemýľte s bankomatom a o dôležitých výdavkoch rozhodujte spoločne. Vo vzťahu vám to možno aj začne klapať. Veľa šťastia!

Foto: pixabay.com