Ešte nedávno ste mohli v televízii vidieť reklamu, kde zaznela veta: ,,Machli sa jak taká kraslica.“ Spomínaná reklama nie je reklamou na kozmetický produkt, avšak ja si na ňu spomeniem vždy, keď sa cítim zmaľovaná alebo vidím na ulici ženu, či slečnu, ktorá to s farbičkami na tvár prehnala. Líčenie je do istej miery umenie, avšak dobrou správou je, že sa to dá naučiť. Ako nepôsobiť zmaľovane?

Na líčenie očí treba určite prax a pevnú ruku. Problémy často robia očné linky a taktiež nanášanie očných tieňov. Nemyslíme tým nanášanie tieňov v štýle cap-cap a je to. Myslíme tieňovanie do stratena, hru s farbami atď. Dokonca aj nanesenie riasenky si vyžaduje prax. Čo sa týka krycieho krému, tu je najčastejším problémom voľba správneho odtieňa. Stále nie sú raritou dámy, no hlavne mladšie slečny, ktorých kontrast tváre a krku je neprehliadnuteľný. Opatrne by ste mali zaobchádzať aj s farbami na líčka. Menej je niekedy viac a líčka a la Marfuša v móde isto iste nie sú. Dajte si záležať, aby ste farbu rozotreli do stratena. Lícenkou viete pekne korigovať menšie chybičky a nedostatky. Okrúhlu tvár môžete opticky zúžiť a hranaté črty zas zjemniť. Pery možno nebudú až takým problémom, ale v prípade, že používate kontúrovaciu ceruzku dbajte, aby nebola priveľmi ďaleko od okraja vašich pier. Často sa to stáva dámam, ktoré sú majiteľkami úzkych pier a takýmto spôsobom ich chcú urobiť plnšími.

Pravidlo výrazné oči menej nápadné pery alebo naopak, platí vždy. Vyhnete sa tak zmaľovaného efektu. Vždy zvýraznite to, čo je na vás pekné, čo chcete zdôrazniť. Ak vám Matka Príroda nadelila pekne vykrojené a plné pery zvýraznite ich a oči nalíčte len v jemných pieskových farbách. Keď pridáte dve vrstvy riasenky efekt bude dokonalý. Ak máte uhrančivé oči môžete zvoliť dymové líčenie a len jemný béžový, či ružovkastý rúž alebo lesk. Taktiež rozlišujte líčenie na deň do práce, školy a líčenie na večer na piatkovú akciu alebo na ples. Líčenie na večer povoľuje rôzne trblietky, flitre, jagajúci efekt, kým denné líčenie by malo byť decentné. Práve na deň je vhodný tzv. nude look, teda nahé líčenie v telových farbách. Na večer je obľúbené už spomínané dymové líčenie – výrazné tmavé líčenie očí.