Zdravie

Začervenanie na tvári: 7 príčin a 5 spôsobov, ako ho odstrániť

Všimli ste si v poslednej dobe, že sa vaša tvár a niektoré časti tela viac červenajú? Nemusí to byť len príznak ostychu a prichádzajúceho ochladenia, ktoré vie niektoré cievky na tvári zväčšiť a poškodiť.  Existuje niekoľko ďalších príčin – od  spálenia a alergií až po rosaceu a korenené jedlá, ktoré môžu spôsobiť takéto nechcené zviditeľnenie cievok na tele.

Zatiaľ čo prevencia je najlepším liekom na niektoré stavy, iné zasa môžu potrebovať lekársku pomoc. Spoznajte spolu s nami všetky príčiny takéhoto začervenaia, možnosti jednoduchého odstránenia žiliek a ďalšie dobre mienené rady.

Čo spôsobuje začervenanie v tvári?

  1. Rosacea

Rosacea je ochorenie kože, ktoré zvyčajne postihuje tvár a častejšie sa vyskytuje u žien so svetlou pokožkou. Jeho príčina nie je známa, ale existujú spúšťače, ktoré je možné liečbou kontrolovať.

  1. Pikantné jedlá a alkohol

Príjem korenistých jedál, alkoholu, syrov, horúcich nápojov, kofeínu a aeróbny beh môže tiež spôsobiť nepríjemné začervenanie tváre. Takéto prejavy spôsobené alkoholom často prevládajú medzi Ázijcami kvôli nedostatku enzýmu. Korenené jedlá ale tiež rozširujú krvné cievy vďaka svojej schopnosti generovať teplo, čo zvyšuje prietok krvi do tváre, takže vyzerá červená. Ak je tento typ stravy a konzumácie alkoholu vašu rutinou, začervenanie tváre môže byť výraznejšie.

  1. Kontaktná dermatitída

Začervenanie v dôsledku alergickej reakcie spôsobenej kontaktom kože s cudzorodými látkami sa nazýva kontaktná dermatitída. Napríklad vonné látky, jedovatý brečtan alebo mydlá a farby na vlasy môžu viesť k alergickým reakciám.

  1. Ekzém

Ekzém je známy aj ako atopická dermatitída. Ide o vyrážku, ktorá sa môže objaviť náhle a spôsobuje, že pokožka je extrémne suchá, svrbivá a šupinatá. Zvyčajne sa objavuje na chodidlách, ale je známe, že ovplyvňuje aj pokožku tváre.

  1. Reakcia na lieky

Aj užívanie niektorých liekov môže spôsobiť nežiaducu alergickú reakciu pokožky, ktorá spôsobí jej začervenanie, najmä ak ste vonku. Klasickým príkladom by bolo použitie krému na tvár s obsahom hydrokortizónu.

  1. Genetické sčervenanie

Tento stav nastáva po požití alkoholu, kedy sa na tvári, krku a niekedy aj celom tele objavia návaly alebo červené fľaky. Rovnako môže byť dôvodom začervenania jedlo, ktoré ste si za pohodlným jedálenským stolom práve vychutnali.

  1. Suchá pokožka a akné

Akné sa zvyčajne objavuje na mastnej pleti. Je to následok upchatých pórov v dôsledku nadmernej sekrécie mazu mazovými žľazami. Vylomenie môže spôsobiť, že pokožka bude červená.

Akné sa môže objaviť aj na suchej a citlivej pokožke, keď príde do kontaktu s určitými časticami. Pobyt na slnku bez použitia opaľovacieho krému môže tiež spôsobiť začervenanie.

Ako znížiť začervenanie na tvári?

Na odstránenie tohto nielen pre ženy nepríjemného problému môžete využiť niekoľko spôsobov, z ktorých si zopár predstavíme.

Chladný vodný kúpeľ alebo studený obklad

V prípade tepla, spálenia od slnka alebo začervenania súvisiaceho s rosaceou pomáha chladivý kúpeľ zmierniť príznaky začervenania. Chladivý obklad môže pomôcť znížiť zápal tváre a poskytnúť citlivej pokožke úľavu.

Peeling s kyselinou salicylovou alebo kyselinou glykolovou

Peeling s kyselinou glykolovou odstraňuje odumreté bunky z povrchu pokožky a rozjasňuje odhalené vrstvy. Peeling s kyselinou salicylovou je vhodný na liečbu začervenania a škvŕn spôsobených akné. Akýkoľvek chemický peeling by mal však aplikovať vyškolený kozmetológ alebo dermatológ.

Opaľovací krém

Pri začervenaní v dôsledku zmeny počasia pomáha redukovať začervenanie používanie opaľovacieho krému s vysokým SPF, áno, aj v zime. Pacientom liečeným retinoidmi sa odporúča vyhýbať sa nadmernému slnečnému žiareniu a prijať preventívne opatrenia, ako je používanie opaľovacích krémov na ochranu pred slnkom.

Aloe Vera

Aloe vera vo forme gélu alebo krému môže pomôcť znížiť začervenanie a svrbenie a dokonca pomôcť urýchliť hojenie po odstránení veľkej bradavice. Komponenty v aloe vera totiž upokojujú pokožku a podporujú regeneráciu tej novej, pričom jej pomáhajú rýchlejšie sa hojiť.

Plátky uhorky

Využiť proti začervenaniu môžete aj niečo bežné z kuchyne. Uhorky sú známe svojimi chladiacimi vlastnosťami. Takže aplikácia uhorkovej šťavy alebo umiestnenie plátkov uhorky na tvár a oči môže pomôcť upokojiť pokožku a znížiť začervenanie.

Produkty bez vône

Ak je vaša pokožka citlivá a reaguje na silné vône, hľadajte hypoalergénne a neparfumované produkty pre vašu pokožku. Sú špeciálne vyrobené tak, aby vyhovovali citlivej pokožke, ktorá je pri aplikácii náchylná na začervenanie. Vyhnite sa aj dezodorantom, pleťovým krémom a kozmetike s výraznou vôňou.

Zmena životného štýlu

Ak máte genetické začervenanie, vyhýbanie sa konzumácii alkoholu je najlepší spôsob, ako ho poraziť. Podobne, ak máte mastnú pleť, vyžaduje si zmenu vo vašej strave a zníženú konzumáciu mastných potravín s vysokým obsahom tuku. Pomáha aj nosenie opaľovacieho krému zakaždým, keď vyjdete von.

Kedy navštíviť dermatológa?

Odporúča sa, aby ste navštívili dermatológa, ak vyrážka pretrváva dlhšie ako dva týždne; alebo ak máte akúkoľvek bolesť alebo svrbenie. Stavy ako lupus, pásový opar, dermatitída, rosacea, alergické reakcie na lieky a iné si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Začervenanie na tvári môže byť spôsobené niekoľkými dôvodmi. V závislosti od trvania a závažnosti sa môžete rozhodnúť pre jednoduché riešenia alebo sa poradiť s dermatológom.

Zdroj obrázka: Geinz Angelina/Shutterstock.com