Reklamy plné tabletiek, koktailov, diét, prípravkov na telo či prístrojov na cvičenie, ktoré zaručujú stratu niekoľkých kilogramov v priebehu týždňa. Otázka znie Dá sa schudnúť rýchlo a efektívne? Každá z nás zaručene v živote vyskúšala niekoľko diét. Trápili ste sa ovocnou, ryžovou diétou alebo celé dni jedli zeleninovú polievku, z ktorej vám je doteraz zle? Je pravda, že výsledkom bola strata kilogramov.  Máloktorá z nás si však vytúženú váhu udrží, pretože pri rýchlom chudnutí sa jo-jo efektu jednoducho zabrániť nedá. Odpusťte mi, ak vám beriem ilúzie, ale slovíčka rýchlo a efektívne pri chudnutí jednoducho k sebe nepatria.

Existuje množstvo návodov ako schudnúť a váhu si udržať. Každá z nás je iná a pokiaľ máme správnu motiváciu, vytrvalosť a pevnú vôľu , časom si nájdeme vlastný spôsob, ktorý nám najviac vyhovuje. Spomeňme si na múdru radu gotickú Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako mešťan a večeraj ako žobrák. V praxi funguje aj pravidlo jesť zo všetkých doterajších porcií jedla polovicu alebo dokonca tretinu.

Na týchto pravidlách je skvelé to, že telu nespôsobujú žiadny šok a nie sme vyhladované. Prijímame potraviny, na ktoré sme boli zvyknuté, len v menšom množstve. Odporúča sa obmedziť príliš mastné a korenené jedlá, sladkosti jesť len dopoludnia. Dôležitý je pravidelný pitný režim a každej z nás je jasné, že bez pohybu to nepôjde. Najzdravšia je rýchla chôdza, osvedčený je beh, aerobic alebo bicykel minimálne trikrát do týždňa. Nevyhnutné je dodržiavať pravidelné intervaly medzi jednotlivými jedlami, najlepšie každé tri alebo štyri hodiny. Najťažšie sú prvé dva, tri týždne, kým si naše telo na nový režim zvykne.

Nezabúdajme, že nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili. Jedlo je však úžasný dar, preto jedzme pomaly a s chuťou, biele pečivo nahraďme tmavým. Do jedálnička treba zaradiť ovocie a zeleninu a predovšetkým naša strava má byť pestrá a vyvážená.