V základnej zostave, ktorá nesmie chýbať v žiadnej domácnosti, sa nachádza aj vysávač. Aby sa vám však s ním upratovalo naozaj dobre a zvládol aj väčší neporiadok, musíte si kúpiť ten správny. Preto vám poradíme, načo sa sústrediť pri kúpe a ako vybrať vysávač do vašej domácnosti.

Čo je dôležité?

Pre dobrú prácu vysávača sú rozhodujúce dve veci – konštrukcia kobercovej/podlahovej hubice a sací výkon. V prípade hubice je dôležité, aby sa dobre prisala na koberec a sací výkon sa rozložil po celej jej šírke. Sací výkon je rozhodujúcim výkonom. Meria sa a udáva sa pre kobercovú hubicu, resp. jej trysku. Niektorí výrobcovia ale udávajú sací výkon zmeraný na vstupe do tela vysávača, prípadne vôbec neudávajú, kde bol sací výkon zmeraný. Takýto údaj nemá výpovednú hodnotu a je zavádzajúci, pretože výkon satia sa priechodom cez hubicu, trubice a hadicu znižuje.

Rozhodujúce detaily

Plastové hadice sú často vystužené kovovými krúžkami, aby boli pevnejšie, zároveň s tým však stúpa aj ich cena. Čo sa týka trubíc, plastové sú ľahšie, ale modely z hliníka alebo chrómovanej ocele sú pevnejšie. Nezabudnite si overiť počet a kvalitu jednotlivých násad, pritom malá hubica na záclony a vankúše, veľká hubica na radiátory a sacia prachovka sú nutnosťou. Užitočná je aj možnosť upevniť tieto nadstavce na samotný vysávač alebo trubicu, aby ste ich v prípade potreby nemuseli hľadať, ale mali ich hneď po ruke.

Rôzne druhy

Jedným z problémov, na ktoré pri výbere budete musieť nájsť riešenie je typ vysávača. Môžete siahnuť po klasických vysávačoch, veľký ošiaľ zažívajú napríklad  aj robotické vysávače. Zaujímavým riešením, pri ktorom nebudete musieť vláčiť ťažké telo vysávača, sú centrálne vysávače. Tie ocenia aj tí, ktorých trápia alergie.

Foto: Bigstockphoto.com