Mnoho mladých dievčat a žien sa snaží nájsť si prácu či brigádu na kratší čas tu doma, na Slovensku. Naopak, veľa je aj takých, ktoré sa neboja trochu zariskovať a vystrčiť uši za hranice krajiny. Veľkou príležitosťou na lukratívny zárobok, zdokonalenie sa v cudzom jazyku, spoznanie nových ľudí a v neposlednom rade získanie neskutočného množstva skúseností, je nepochybne opatrovanie detí alebo takzvaný babysitting.

Jednou z možností, ako vycestovať za prácou au-pair, je široká ponuka agentúr, ktoré si ale za sprostredkovanie pobytu vypýtajú celkom slušnú čiastku peňazí, no na druhej strane máte akú-takú istotu a ste niekým počas cesty krytá. Ak sa vám poplatky pre agentúry zdajú privysoké či zbytočné, môžete sa rozhodnúť aj inak a ísť takpovediac na vlastnú päsť a ako sa hovorí „Neokúsiš, nezažiješ.“ Samozrejme, nie je vylúčené a môže sa stať, že vaša cesta sa skončí predčasným návratom domov so slzami v očiach a práznou peňaženkou, no poväčšine je misia úspešná.

Vstup do rodiny
Najľahšou a neodškriepiteľne aj najlacnejšou voľbou je ísť cez známosti. Nepotrebujete tak vstupný „kapitál“ a máte záruku, že vás nikto nepodvedie. Ak už sa teda šťastne a úspešne dostanete tam, kde ste si to vopred naplánovali, čaká vás zoznámenie sa s vašou novou rodinou a deťmi, ktoré budete opatrovať. V tom lepšom prípade si padnete do očí aspoň s väčšinou, v tom horšom to už bude naozaj horšie. Nevešajte však hlavu, nič ešte nie je stratené, pretože môžete ukázať to, čo je vo vás.

Majoritný pomer dievčat, ktoré sa vyberú do zahraničia za prácou opatrovateľky, neskončia vždy len pri opatrovaní, no to by naozaj nemal byť problém, pretože odmeny bývajú viac ako štedré. Jedno, čo sa vám môže stať je to, že vás domáca pani poprosí, aby ste sa postarali o žehlenie či malé domáce práce, no na druhej strane sa rodiny, ktoré majú medzi sebou súkromnú au-pair, neštítia zaplatiť dovolenku, kurzy či školu navyše popri stálom plate.

Výzvy akceptujte
V závislosti od veku detí či dieťaťa sa budete musieť aj vy prispôsobiť jeho dennému režimu. Pre niekoho najlepšou, pre druhého nočnou morou je „neviniatko“ od piatich rokov vyššie. Predsa len, ak sa rozplače, môže vám povedať, čo mu je, nebudete tápať pri vhodnom výbere dojčenského mlieka či zapínaní plienok. Dieťa v tomto veku je hravé, ľahko ho pre niečo nadchnete, no aj rýchlo stratí motiváciu. Všetko je v tých chvíľach len na vás, ako sa k opatrovaniu postavíte a či ho zvládnete.

Naháňanie sa za loptou, prechádzky či výlety mimo domu dajú zabrať nielen deťom, ale aj vám a energiu si vybijete, ani neviete ako. Plánovane či nie, môže prísť na rad aj chudnutie. Spojíte tak príjemné platové ohodnotenie s užitočným upravením postavy a pobyt s deťmi budete brať ako čas prospešný aj pre seba samú.

Obrovské sklamanie však môže nastať vo chvíľach, kedy si nebudete rozumieť ani s rodičmi, ani s opatrovanými deťmi. Nebojte sa v prípade, že ste vycestovali prostredníctom agentúry, túto požiadať o presun do inej rodiny či návrat domov. Domáci, ak voči vám prechovávajú rovnako chladné city ako vy k nim, určite nebudú robiť zbytočné problémy, veď nebudú chcieť, aby sa im o ich ratolesti staral niekto, kto im nie je sympatický a vy sa tak zbavíte stresujúcich nadriadených.

Tak či onak, vopred si všetko dobre a poriadne premyslite, aby ste svoje rozhodnutie v budúcnosti neoľutovali. Skúsenosti zbierať treba, len čo je pravda, no nie za každú cenu. Posúďte, čo je správne, neskočte do zahraničia priamo po hlave a vaša rozvážnosť sa vám v pozitívnom zmysle určite vyplatí!

Foto na titulke: SXC.hu

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!