Ľudová múdrosť: keď ťa nič nebolí, si zdravý, už dávno neplatí. Existuje množstvo ochorení, ktorých priebeh nie je charakteristický bolesťou, napriek tomu, bolesť je vzácnym symptómom, upozorňujúcim na možnosť ochorenia organizmu. Bolesť je často sprevádzaná nepríjemnými pocitmi, ba priam utrpením. Bez bolesti, by sme sa však nedozvedeli, že náš organizmus potrebuje pomoc…

Čo nám chce bolesť povedať?

Medzinárodná asociácia štúdia bolesti, bolesť definuje ako nepríjemnú senzorickú a emocionálnu skúsenosť, ktorá sa spája s aktuálnym alebo potencionálnym poškodením tkaniva alebo sa opisuje pomocou týchto termínov. Znamená to, že bolesť môže byť symptóm ochorenia, ale takisto môže byť len potencionálnym signálom poškodenia, existuje aj tzv. fantómová bolesť, keď sa pacient sťažuje na bolesť v končatine, ktorá mu bola amputovaná.

Existuje množstvo druhov bolestí; podľa časového priebehu sa bolesť delí na akútnu a chronickú. Akútna je charakteristická ustúpením bolesti po požití liekov, pri chronickej, charakteristická dlhším časovým priebehom minimálne 3-6mesiacov, je potrebná liečba lekárom.

Liečba bolesti

K najčastejším ženským bolestiam, nepochybne patrí bolesť hlavy, ktorá môže ale nemusí byť príznakom neurologického ochorenia migrény. Migréna je charakteristická ukrutnými bolesťami hlavy, ktoré trvajú približne 4hodiny, v neschopnosti myslieť na niečo iné ako bolesť, sprevádzaná silným zvracaním a zlým videním. Tu pomôže len liečba pod dohľadom lekára, prvou pomocou je spánok, resp. vytvorenie pokoja a tmy v miestnosti.

Iným druhom bolesti, je bolesť pri ochorení rakoviny. Liečba rakoviny je vo všeobecnosti dlhý a zložitý proces, bolesť tela je pre ňu často príznačná. Bolesť utišujú predovšetkým lieky, po vyliečení sa odporúča aj kúpeľná liečba. Regenerácia organizmu, nabratie nových síl a takisto odstránenie posledných zvyškov bolesti, sú typické znaky kúpeľnej liečby.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!