Socha slobody
Socha slobody – pamiatka, ktorá hovorí o priateľstve a pomoci.

Nielen leto je obdobím dovoleniek a výletov do cudziny. Predstava slnečných dní, či objavovania kultúrnych pokladov láka mnohých cestovateľov. Ale ako je známe, pre vstup do niektorých krajín mimo Európskej únie je potrebné vízum, čiže povolenie štátu na prechod a pobyt na jeho území.

Toto povolenie na Slovensku vydávajú zastupiteľské úrady krajín, kde sú víza podmienkou a to na základe vašej žiadosti. Potvrdením je pečiatka v cestovnom doklade. Zriedkavejšie je vízum vydávané aj ako samostatný dokument, napríklad v prípade Izraela, pretože s izraelskou pečiatkou v pase by vás nevpustili do arabských štátov. V Schengenskom priestore sa zase udeľuje prostredníctvom špeciálnej nálepky. Podmienky vízovej povinnosti sa ale v jednotlivých krajinách jemne odlišujú a medzi štátmi sú uzavreté dvojstranné alebo mnohostranné dohody o takzvanom bezvízovom styku.

V prípade víza do USA je nevyhnutné vyplniť detailný elektronický dotazník ESTA, ktorého výsledok je známy do 72 hodín. Samotné víza sa rozdeľujú na turistické a pracovné, pričom sa využíva najmä turistické vízum, ktorého platnosť je do 90 dní. Dlhodobé vízum má platnosť maximálne 365 dní. Vízum je taktiež vstupné, ktoré platí pri pobyte v krajine a prestupné, ktoré slúži len na prechod krajinou, napríklad pri leteckej preprave.

Chrám Vasila Blaženého v Moskve.
Chrám Vasila Blaženého v Moskve.

Takéto tranzitné vízum sa dostáva priamo na letisku. Nemajte strach zo zdĺhavých vybavovaní cestovných víz a vycestujte do vysnívanej krajiny čo najskôr. Medzi krajiny, kde potrebujete víza sa zaraďujú napríklad obľúbené Spojené štáty, exotické Thajsko, Spojené Arabské Emiráty, Čína, Izrael, Island a mnohé ďalšie turisticky navštevované destinácie.

Pomoc pri vybavovaní cestovných víz vám poskytne aj stránka Vizum.sk, ktorá zabezpečí vaše víza rýchlo a absolútne pohodlne a to i vďaka špeciálne vyškoleným kuriérom, ktorí vám potrebné doklady vyzdvihnú a doručia priamo domov. Ak si teda neviete dať rady s vybavovaním víz, odovzdajte sa do rúk práve odborníkom, ktorí vás budú informovať o platných predpisoch v jednotlivých krajinách, poriadia vám aké podklady potrebujete a napokon vám ich aj osobne odovzdajú. Dôverujte výborným referenciám a dlhoročným skúsenostiam eViza.sk a dovoľte nech sa o vaše doklady pohodlne postarajú iní.

Foto: pixmac.sk, Petra Musilkova, Daniel Kruczynski – flickr