Takmer každý, kto býva v paneláku, mal niekedy pocit, že sa v byte cítil stiesnene. Hlavnou príčinou nie je rozloha miestností, ale výška stropov. Keď to porovnáte so starými tehlovými domami, v ktorých stropy často dosahujú výšku troch metrov, je to veľký rozdiel. Ak sa cítite stiesnene a chcete si miestnosť opticky zväčšiť, skúste to takto.

furniture-998265_640

Zvoľte svetlú farbu

Veľmi dôležité je, aby ste miestnosť vymaľovali svetlou farbou. Prečo? Lebo čím tmavší odtieň, tým miestnosť vyzerá opticky menšie. Okrem svetlých farieb, si vyberte svetlé aj kožené postele, skrinky, poličky či stolíky. Nemusia byť hneď biele, pokojne môžu byť aj zo svetlého dreva či v jemných pastelových odtieňoch. Čo sa týka steny, tam je najlepšia biela farba.

Dajte si pozor na nábytok

Nábytok do veľkej miery ovplyvňuje to, ako sa v miestnosti budete cítiť. Nezáleží na tom, či si kúpite kožené sedačky alebo látkové pohovky, dôležitejšia je ich farba, tvar a výška. Ak máte zvyšok zariadenia vo svetlých neutrálnych farbách, môžete to celé rozbiť napríklad výraznou žltou sedačkou. Dôležitejšie je, aby mala minimalistické tvary, jednoduché línie, nepôsobila mohutne a mala nižšie ťažisko. To platí o všetkom nábytku.

Nebojte sa zrkadiel

Zrkadlá vám pomôžu izbu opticky zväčšiť tiež. Môžete ich niekoľko umiestniť v ráme na stenu, ale ak sa toho nebojíte, pokojne si urobte jednu celú stenu zrkadlovú. Takto sa vám miestnosť zväčší prakticky dvojnásobne. Síce sa chvíľu budete báť tej ženy, ktorý sa objaví vždy oproti vám, ale to je otázka zvyku.

Opatrne so svetlami

V zásade platí, že čím viac svetla je v izbe, tým vyzerá väčšie, pôsobí vzdušnejšie a príjemnejšie sa v nej cítite. Škandinávci dokonca nepoužívajú ani záclony. Pozor by ste si však mali dať pri výbere svietidiel – vyhnite sa mohutným visiacim lustrom, ktoré vrhajú tiene a ukrajujú z priestoru. Voľte niečo menej nápadne a minimalistické.

Detaily, ktoré rozhodujú

Veľmi dôležitým detailom je, aby ste v priestore mali umiestnených čo najmenej predmetov. Ak ste vášnivým zberateľom suvenírov z dovoleniek a na poličke sa vám pýšia desiatky figúrok, zbavte sa ich. Vďaka tomu vyzerá miestnosť zbytočne preplnene. A to isté platí o obrazoch, ak ich máte väčšie množstvo povešaných po stene, nahraďte ich jedným veľkým obrazom. Uvidíte, že izba zrazu bude vyzerať priestrannejšie.

Foto: pixabay.com