Na Slovensku je už po dlhé roky dlhodobo najnavštevovanejšiou destináciou práve Chorvátsko. A samozrejme z dovolenkou v Chorvátsku je spojená v mysli každého z nás cesta autom alebo autobusom. Aj napriek tomu ako sa stala letecká doprava za posledné roky prístupná úplne každému, ľudia len tažko menia zabehnuté tradície.

V tomto článku by sme radi rozšírili obzory tradičným dovolenkárom pri stredozemnom mori. Dnes keď cena pohonných hmôt atakuje historické maximá sa cenové rozdiely medzi autom a lietadlom stierajú. Už druhým rokom slovenská letecká spoločnosť Danube Wings zabezpečuje pravidelné letné linky do Chorvátska, konkrétne do Zadaru, Rijeky a Splitu. Celý let trvá ani nie hodinu a samotná cena letenky začína na sympatických 89 eurách za jednosmerný let.

Je možné, že veľa z vás v živote ešte neletela a tak máte prirodzený strach z lietania. Nič natom nezmení ani fakt, že letecká doprava je najbezpečnejšiou dopravou na svete. Muži tento problém riešia po svojom – potužia sa alkoholom a ten im dodá odvahy. Žena musí svoj strach z lietania prekonať sama. Verte však, že hneď po odlete strach opadne a budete si užívať pohľad z výšky na našu krajinu.

Okrem spominaného Chorvátska je za o niečo vyššie sumy možné navštíviť aj trocha luxusnejšie destinácie – napríklad česká aerolinka Travel Service zabezpečuje charterové lety do tureckej Antayle či Egyptskej Hurgady. Letenky do týchto oblastí však kúpite iba v cestovných kanceláriach, väčšinou len v kombinácii zo samotným zájazdom, kde sa cena môže vyšplhať na dosť vysoké cifry.

Vo oboch prípadoch však samotná cesta lietadlom je oveľa pohodlnejšia ako cesta autom. Nehovoriac o časovej úspore, kedže lety na európskych trasách trvajú priemerne len niečo vyše hodiny.

Preto ak ste ešte nevyužili možnosť letieť lietadlom, máte nato dobrú príležitosť, pretože predpoklad na budúce roky bohužial hovorí o zvyšovaní cien leteniek , kvôli zvýšovaniu cien palív a kvôli rôznym povinným poplatkom zo stranky Európskej Únie.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor: Klaus Nahr