Bývanie

Feng Shui – základy, tipy a vysvetlenie

Zariaďujete si domácnosť? Máte v nej vytvorený harmonický vzťah medzi človekom a prírodou? Máte zistené energetické centrum bytu? Ak si myslíte, že sme sa zbláznili, omyl. Toto je Feng Shui – alebo ak chcete po slovensky – Feng šuej. Táto náuka o harmónii života a bývania je čoraz väčšmi rozšírená aj na Slovensku. Feng-šuej môžete poznať najmä z odborných časopisov a kníh.

Feng šuej prekladáme ako „vietor a voda“, nedajte sa teda pomýliť stránkami, ktoré to prekladajú ako energiu alebo oheň a vodu. Zmysel týchto dvoch slov je v tomto učení hlboko zakorenený. Trochu laicky to zhruba môžeme vysvetliť tak, že sú to dva elementy, ktoré môžu pripomínať jednak zápor, ale na druhej strane aj blaho. Tak ako máme radi letný vánok, neznášame zimnú fujavicu. A tak, ako sa radi kúpeme v mori, tak neradi máme ničivé búrky či povodne.

Nemyslite si, že riadiť sa feng-šuej je také jednoduché. Staroveké čínske umenie totiž závisí absolútne od všetkého. Od hlavného vchodu po úroveň vchodu zadného. Záleží na polohe a tvare každej miestnosti, rozpráva o kuchyni, kúpeľni, spálni či posteli samostatne. Povie, kde máte mať kôš a kde zrkadlá.

Zorganizovanie domácnosti podľa Feng šuej možno dá poriadne zabrať. Ale súlad s prostredím, pôsobenie priestoru a energie… to je priam nezaplatiteľné! Ak sa chcete o Feng šuej dozvedieť naozaj najviac, odporúčame vám knihu od Satora Günthera (názov knihy: Feng-šuej). Knihu by ste mali nájsť v úplne každom kníhkupectve.

Ak ste si dodnes hovorili: Všade dobre – doma najlepšie, pozor! Nemusí to byť totiž až taká pravda. Pokiaľ v domácnosti nemáte vyváženú harmóniu, môže z vás aj vlastná domácnosť energiu vysávať. Preto vám Feng-šuej jedine odporúčame – minimálne vyskúšať!

Ilustračné foto na titulke: Flickr.com