Mladá židovka a jej denníky. Narodená v Nemecku ukývajúca sa v Holandsku. Silné spomienky na holokaust. Nádej vs. nepriazeň osudu.

texture-1362879_640

Odvaha a nádej

Anna Franková (1929-1945) je známa hlavne vďaka svojmu fascinujúcemu denníku, ktorý bol preložený do 67 jazykov s viac ako 30 miliónmi predaných kópií.

Mala len štyri roky, keď sa dostali k moci nacisti. Anna spolu so svojimi rodičmi a sestrou utiekli do Holandska. No v roku 1940 bolo Holandsko obsadené nacistami. Frankovci sa ocitli vo veľkom nebezpečenstve. Ich osud smeroval priamou cestou do koncentračného, alebo pracovného táboru. Rozhodli sa, že sa ich úkrytom stanú nepoužívané a veľmi stiesnené priestory skladu v Holandsku. Pomáhala im úzka skupina priateľov, ktorá ich zásobovala jedlom. Do úkrytu viedla cesta len cez špeciálne upravenú knižnicu.

Mladé dievča – Anna si podrobne zapisovalo všetko, čo sa okolo nej dialo, jej každodenné pocity a obavy zo zajtrajška.  Po niekoľkých stovkách dní bola ich skrýša vyzradená a ich posledná cesta viedla do koncentračného táboru v Nemecku.

Vidina lepšej budúcnosti

Annin život sa nedá zrovnávať so životom dnešných tínedžerov, iná doba, iné problémy, no aj napriek nepriazni osudu a obavám môžeme Annu prirovnať k najsilnejším mladým ženám, ktoré kedy žili. Jej odvaha, jej pozitivizmus, ktorý sa prejavil v rôznych situáciách bol akýmsi motorom, hnacou silou, nielen pre ňu samotnú, ale aj pre ľudí v jej okolí.

Moja inšpirácia: Život je boj. Nevzdávaj sa. Strach je súčasťou našich životov – no nedovoľme mu, aby nám prekazil vidieť to dobré. Nájdi svoj hnací motor. Nájdi krásu aj v tých najškaredších dňoch. Bojuj, žena!

Inšpiruj sa Annou: „Nemyslím na všetku tú biedu, ale na krásu, ktorá stále pretrváva.“

Kam smeruješ, a čo vytváraš?

Anna začala zaznamenávať svoj život. Dianie v jej okolí. Písala, aby nebolo zabudnuté. Čo vytáraš? Píšeš aj ty svoj „denník“, ktorého slová budú mať silu meniť?

writing-1209121_640

Moja inšpirácia: Každá z nás má v sebe to čaro, čaro, ktoré dokáže meniť veci naokolo. Máme aj čas vo vlastných rukách. Ten čas je teraz. Práve teraz. Patrí tebe!

Inšpiruj sa Annou: Aké je úžasné, že nikto nemusí čakať ani minútu, aby začal meniť svet k lepšiemu.

Foto: pixabay.com

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!