Mlieko sa zaraďuje medzi potraviny aj napriek tomu, že ho pijeme. Takže ak počítate koľko tekutín ste za deň prijali, mlieko tam nezaraďujte.

Niekto mlieko zbožňuje, iný zatracuje. To, že obsahuje vápnik, ktorý je dôležitý pre naše kosti asi netreba pripomínať. Veď už malým deťom sa prízvukuje aby pili dostatok mlieka aby mali silné kosti. Vegáni sú tí, ktorí ho odmietajú, tak ako aj všetky výrobky živočíšneho pôvodu. Čiže nielen mäso ako vegetariáni, ale aj vajíčka, syry, už spomínané mlieko a mliečne výrobky. Tvrdia, že spolu s mliekom dostávame do tela aj pesticídy, antibiotiká a hormóny, ktoré sa doň dostanú z kravy ktorá mlieko produkuje. Kravy sú chované na farmách, kde ich farmári prikrmujú a podávajú im hormóny aby kravičky rýchlejšie rástli a oni mali čo najvyššie zisky. Ako je to s tými antibiotikami? Odporcovia mlieka tvrdia, že kravy nie sú dojené rukami farmárov, ako by sme mohli očakávať. Kravičkám sa na vemená aplikujú špeciálne prísavky, ktoré nahrádzajú ľudské ruky. Keďže však ide o stroje, ktoré sa nastavia, nerozlišujú či kravička ešte mlieko má alebo nie a bez ohľadu na to si stroj robí svoju prácu. Preto sa kravám vemená zapaľujú a následne hnisajú. Práve z tohto dôvodu im farmári podávajú antibiotiká, ktoré sa spolu s mliekom dostávajú do nášho tela. Takže tak ako je nezdravé hovädzie mäso, tak aj mlieko produkované takýmito prikrmovanými kravami obsahuje rovnaké látky, poškodzujúce ľudské zdravie. Vegáni taktiež tvrdia, že kravské mlieko je návykové a do určitej miery funguje ako droga. Odvolávajú sa na rôzne výskumy a štúdie. Na strane druhej stoja ľudia, ktorí tvrdia, že mlieko by malo byť neodmysliteľnou súčasťou jedálnička. Dodáva telu bielkoviny, vitamíny skupiny B, fosfor, zinok a samozrejme vápnik, ktorý sa najlepšie vstrebáva práve z mlieka. Aj iné potraviny obsahujú vápnik, napríklad zelenina, strukoviny, no v tomto prípade sa vstrebáva ťažšie. Ako je to s odstredeným mliekom? Množstvo ľudí reaguje na nízkotučné mlieko negatívne. Tvrdia, že sa nedá nazvať mliekom a prirovnávajú ho k vode. Iní zas, najmä ženy, siahajú po odstredenom mlieku práve pre nízky obsah tuku, čiže z dôvodu udržania si štíhlej línie. Je však nízkotučné mlieko zdravé? Odborníci tvrdia, že áno. Odstredené mlieko je vraj zbavené iba tuku, vitamíny a zdraviu prospešné látky sú v ňom zachované. Takže takéto mlieko je vhodné pre dospelých a tých, ktorí sa snažia schudnúť. Nemá sa však dávať deťom do piateho roku života, a to z dôvodu malého množstva kalórii a tukov, ktoré sú pre deti v tomto veku potrebné.

Ako to teda je? Piť mlieko alebo nie? Možno predpokladať, že aj jedna aj druhá strana má do istej miery pravdu. Ťažko vyvracať fakt, že mlieko je pre ľudský organizmus dôležité, ale čo so spôsobom akým sa produkuje? Isté je, že za všetkým sme my, ľudia.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!