Najčastejším mýtom, ktorý koluje v povedomí populácie je, že dehydratovaná pokožka je to isté, čo suchá. Ide však o dva rozdielne pojmy. Každý z nás môže mať príležitostne dehydratovanú pokožku, dokonca aj keď má mastnú pleť. Je to spôsobené nedostatkom vody. To sa dá jednoducho vyriešiť prísunom dostatočného množstva vody, postupne behom celého dňa a hydratáciu pleti podporiť aj krémami, ktoré jej vrátia hebkosť a pružnosť.

Suchá až atopická pokožka je typom pleti, ktorý vyžaduje každodennú starostlivosť a správnu výživu.

Atopický ekzém je dedičný

Bohužiaľ tomu tak skutočne je. Pokiaľ jeden z rodičov trpí atopickými ekzémami, je pravdepodobnosť až 60%, že sa toto ochorenie prenesie aj na dieťa. Pokiaľ sú atopikmi obaja rodičia, táto pravdepodobnosť sa ešte zvyšuje.

Atopický ekzém sa nedá úplne vyliečiť

Tento fakt je bohužiaľ tiež pravdivý. Atopiu nie je možné úplne vyliečiť, avšak zvolením správnej starostlivosti, stravou a životným štýlom, môžeme príznaky zmierniť.

Ekzém je alergia

Atopický ekzém sa často vyskytuje s alergickou reakciou napríklad na peľ alebo určité potraviny, alergia to ale nie je. Ide o vlastnosť kože, ktorá má tendenciu byť extrémne suchá, začervenaná alebo šupinatá a často je tento predpoklad daný dedičnosťou.

Ekzém je spôsobený stresom

Ekzém nie je spôsobený čisto len stresom, ale ten môže jeho priebeh zhoršiť alebo zvýšiť jeho frekvenciu. Podobne ako ďalšie psychické zmeny, hormonálne alebo aj klimatické zmeny.

Ekzém sa týka len kože

Často sa domnievame, že atopický ekzém sa vyskytuje na suchom až atopickom type pokožky, ktorá má k tvorbe tohto ekzému predpoklady.

Faktorov, ktoré ovplyvňujú výskyt ekzému je hneď niekoľko a u každého jedinca môžu byť rôzne. Napríklad je to strava, hormonálne zmeny, prostredia alebo vystavenie rôznym alergénom. Najčastejšie problémy pramenia v imunitnom systéme.