Zdravie

Mýty, pravdy a polopravdy o kofeíne

kávaUrčite niet takej osoby na svete, čo by si za svoj život aspoň raz nevychutnala dúšok po dúšku teplej kávy, kakaa, čaju či sladkej čokolády. Vo všetkých uvedených nápojoch má nezastupiteľnú, nenahraditeľnú a zdraviu (ne)prospešnú úlohu práve kofeín. Existuje toľko odborných štúdií i neskúsených dohadov o jeho vplyve na ľudský organizmus, až pravda splýva s fikciou a káva s čajovníkom. V nasledujúcich riadkoch sa  budeme striktne pridržiavať vedy, ktorá nám rozpovie, čo všetko naozaj zmôže kofeín.

Kofeín sa po približne 40 minútach od užitia dostáva do nášho krvného obehu, podporuje stav bdelosti, zlepšuje telesnú výkonnosť a duševnú rovnováhu. Pravidelné užívanie kofeínu sa odporúča ľuďom trpiacim migrénou a častými bolesťami hlavy práve z dôvodu, že tento xantínový alkaloid zodpovedá aj za zúženie ciev.

Kofeín už stáročia podlieha veľmi vážnej kritike vo veci pôvodcu rôznych srdcovo-cievnych ochorení. Aj nad touto otázkou si vedci lámu hlavu a výskumné laboratóriá pracujú na plné obrátky, no odpoveď je stále nejasná. Istý súvis má pri tomto probléme nedávny objav génu pomalého metabolizmu, ktorý môže za citlivosť na kofeín a zvýšené riziko ľahších srdcových príhod. V najnovších výskumoch sa preukázalo, že u striedmych konzumentov kávy (maximálne 3 šálky za deň) sa problém srdcovej arytmie vyskytuje ojedinele, pretože dobrá káva je plná prospešných antioxidantov.

Pravidelné pitie kávy a čaju zabraňuje vzniku rakoviny hrubého čreva, pečene, chráni ľudský organizmus pred cukrovkou typu 2 a pred Parkinsonovou chorobou. Zvýšený obsah flavonoidov v káve a kakau pozitívne pôsobí na udržanie zdravej pamäti aj vo vyššom veku.

Aby sme kofeín len nevynášali do nebies, nahliadnime aj na jeho tienisté stránky. Vraví sa o ňom, že zvyšuje hladinu “zlého“ cholesterolu v krvi. Vedci to však podopierajú tézou, že sa za tým skrýva pravdepodobne len konzumácia nefiltrovanej tureckej kávy. Ak prekročíte dennú odporúčanú dávku kofeínu (nad 2000 mg), nevylučuje sa, že váš organizmus postihne triaška, zvýši sa krvný tlak a zrýchli srdcová činnosť. Budete podráždení, nesústredení a neschopní ovládať jemnú motoriku. Kofeín taktiež zvyšuje produkciu žalúdočných štiav a má silné močopudné účinky.

Tehotným ženám sa odporúča striedme pitie kávy, pretože kofeín sa v ich tele metabolizuje pomalšie a hoci nie je potvrdený, no ani vylúčený negatívny vplyv na vývoj plodu v maternici, časté užívanie kofeínu by mala každá tehotná žena zvážiť a prekonzultovať s lekárom. Aj keď deťom sa káva nepodáva, kofeín je prítomný aj v energetických a kolových nápojoch, ktorým tak rady holdujú. A tak sa, milí rodičia, netreba chytať za hlavu, prečo sú vaše ratolesti opäť nervózne, hyperaktívne alebo úzkostlivé.

Foto: pixmac.sk, Richard Giles – flickr